[FOTO] Pierwsze urodziny fundacji Endomama

sobota, 15.1.2022 09:21 2944 7

 Pierwsze urodziny fundacji Endomama

Młode, silne, pełne energii, chcące dzielić się swoim doświadczeniem z innymi. Na terenie powiatu świdnickiego działają od roku, a już zdążyły mocno zaznaczyć swoją obecność poprzez realizację ciekawych projektów, warsztatów, jednocząc wiele różnych środowisk, a przede wszystkim niesienie pomocy kobietom - mowa o Fundacji Endomama, która swoje pierwsze urodziny świętowała 14 stycznia w Świdnicy.

Fundację założyła Anna Gromek, która najpierw skutecznie doprowadziła do wprowadzenia w Świdnicy programu leczenia bezpłodności metodą in vitro, a teraz wspólnie z przyjaciółkami pomaga kobietom chorym na endometriozę. Fundacja Endomama promuje profilaktykę i ułatwia dostęp do najnowszych metod leczenia niepłodności.

Fundacja oficjalnie została założona 15 stycznia 2021 roku, ale pomysł zrodził się dużo wcześniej. – Endomama, czyli połączenie dwóch wyrazów endo – od endometriozy, a mama od metody in vitro, która często jest jedyną szansą wielu par na zostanie rodzicami.

- Moja historia zaczęła się około 6 lat temu. Wspólnie z mężem postanowiliśmy postarać się o kolejne dziecko. Niestety, czas mijał, a kolejne próby nie przynosiły efektu. Wykonałam kilkanaście badań u różnych lekarzy. Diagnoza, trafnie postawiona przez jednego z nich, była dla mnie szokiem – endometrioza. W pierwszej chwili nie docierało do mnie to, o czym informował mnie doktor. Zaczęłam szukać informacji na temat tej choroby, która była dla mnie jak wyrok i uniemożliwiła mi zajście w ciążę. Lekarze poinformowali mnie, że jedynym rozwiązaniem na urodzenie dziecka jest sztuczne zapłodnienie. Niestety, koszty leczenia są bardzo wysokie i nie byłam w stanie ich sfinansować. Ponadto doktor poinformował mnie, że nie będę zakwalifikowana do leczenia, ponieważ nie ma szans, aby zapłodnienie zewnątrz ustrojowe zakończyło się w moim przypadku sukcesem. Wiedziałam, że w wielu polskich miastach jest dofinansowanie dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji jak ja. Postanowiłam, że się nie poddam, że będę walczyć dla siebie i dla innych. Marzyłam o tym, aby założyć fundację. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc ci spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie.  – mówiła Anna Gromek, prezes fundacji Endomama.

We wrześniu 2020 roku Rada Miejska w Świdnicy przyjęła program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Dzięki temu 38 par otrzymało dofinansowanie w kwocie 5 tysięcy złotych.

Pierwsze działania

Członkinie fundacji - Anna Gromek, Edyta Malik, Urszula Malawska oraz Justyna Gąsior mają głowy pełne pomysłów, jak w prosty sposób dotrzeć do jak największej ilości osób z rzetelnymi informacjami na temat endometriozy. Pierwszymi działaniami, które członkinie fundacji podjęły było m. in. nawiązanie współpracy z fundacją "Rożowa Skrzyneczka". Jest to to inicjatywa powstała z pomysłu wrocławskich aktywistek. Celem akcji jest zwiększenie dostępności do artykułów higienicznych podczas miesiączki. Utrudniony dostęp do środków higienicznych jest często przeszkodą dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Skrzyneczki znalazły się w rożnych miejscach w powiecie świdnickim np. szkołach podstawowych, bibliotekach miejskich, szpitalu Latawiec, przychodniach, teatrze i Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Indywidualne spotkanie z lekarzem, warsztaty z dietetykiem, spotkanie z fizjoterapeutą i materiały edukacyjne to kolejne działania dedykowane kobietom z powiatu świdnickiego. Fundacja Endomama zorganizowała również warsztaty z radiologiem oraz warsztaty ginekologiczne w klinice leczenia niepłodności Invicta. Dzięki pozyskanym środkom członkinie fundacji przekazały na oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu Latawiec środki higieny osobistej dla kobiet. Łącznie przekazano 22 tys. złotych dla kobiet chorujących na ednometriozę oraz par borykających się z niepłodnością.


Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku w Świdnicy na świat przyszli bliźniacy. Narodziny dwóch zdrowych chłopczyków były możliwe dzięki metodzie in vitro, dofinansowanej dzięki Świdnickiemu Programowi Leczenia Niepłodności.
Założycielki fundacji chcą podejmować działania na rzecz wyrównywania dostępu do specjalistycznych usług medycznych, umożliwienia leczenia osobom niezamożnym, wspomaganie leczenia oraz profilaktyki indywidualnych osób i rodzin. Misją „Endomamy” jest niesienie pomocy kobietom chorym na endometriozę i zmagającymi się z niepłodnością. Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem pierwszego roku działalności fundacji.

- Dawno temu, przyszła do mnie dziewczyna, która z niespotykaną szczerością opowiedziała mi o swojej chorobie. To nie jest łatwe - mówić o rzeczach, które dotykają kobiety. Niestety ciągle żyjemy w kraju, w którym jest wiele tematów tabu, również tych dotyczących zdrowia kobiet. Kiedy wychodzimy na ulicę robimy to, po to, aby podkreślić fakt jak bardzo potrzebna jest nam opieka zdrowotna, profilaktyka i edukacja. Widzę ogromne pole manewru, pole do wielu zmian, aby nie sytuacje, które dotknęły wielu dziewczyn siedzących na tej sali nie miały miejsca. Aby każda dziewczyna wiedziała, kiedy iść do lekarza, wiedziała o profilaktyce i leczeniu. Ania odważyła się mówić. Następnie zaczęłyśmy rozmawiać o programie in vitro. Uznaliśmy, że zbieranie podpisów, przygotowanie podpisów będzie dodatkowym atutem, inicjatywą, która wyszła od ludzi, co spowoduje, że o problemie endometriozy i niepłodności zacznie się mówić w przestrzeni publicznej. Ania przez te dwa lata od naszego, pierwszego spotkania bardzo się zmieniła. Już nie jest dziewczyną z notesikiem, która ma wszystko zapisane, aby nie zapomnieć. Dzisiaj twardo stąpa po ziemi, jest śmiała i odważna - mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

- Ja chciałbym podziękować za dwie rzeczy - po pierwsze: prowadzenie fundacji, która zajmuje się niełatwym tematem jest idealnym przykładem jak tworzy się społeczeństwo obywatelskie. Wy wchodzicie w te niszę, gdzie państwo zawodzi. Nie powinno być tak, że obywatele biorą sprawy w swoje ręce, tylko żyjemy pod rządami konstytucji, która zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej i ten dostęp ma być powszechny, ale czy rzeczywiście tak jest? Dzięki takim dziewczynom jak wy , świat, Świdnica dowiadują się, że miliony kobiet są doświadczone przez chorobę, którą każdy lekceważy, co szokujące nawet niektórzy lekarze mówią, że nie jest to problem - taka twoja uroda. Dziękuję wam, że poruszacie serca i zwracacie uwagę na problem endometriozy. Dziękuję również, że poruszacie tematy tabu. Nie rozumiem, że XXI wieku, w środku Europy są choroby nazywane tematem tabu, mają mit wstydu. To nie dotyczy jedynie kobiet, panowie również borykają się z chorobami, które powszechnie uznawane są za tabu. Wasza fundacja i wasze działania wyznaczają trendy, ścieżki - jak mówić o czymś, co zostało objęte jakimś wstydem, który powoduje, że wiele osób cierpi w ciszy i poszukuje pomocy, tam gdzie tej pomocy nie otrzymuje i się poddaje. Serdeczne dzięki dziewczyny - mówił wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, Krzysztof Śmiszek.

Zakończeniem spotkania było wzniesienie toastu i uraczenie gości pysznym urodzinowym tortem.

 Foto - J. Cader

 

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

sobota, 15.01.2022 15:37
Fuj metoda in vitro nikogo nie leczy z bezpłodności.A polega...
MM sobota, 15.01.2022 18:01
A skąd Ty takie mądrości posiadasz? Nikt nikogo nie zabiją,...
O O niedziela, 16.01.2022 09:20
Zaklinasz rzeczywistość albo wierzysz że reszta zarodków przeżyje :) ...
MM niedziela, 16.01.2022 16:15
A ziemia jest płaskim dyskiem wspieranym przez cztery słonie. Ha...
Ooo poniedziałek, 17.01.2022 21:45
Z publikacji naukowych.
Anonymus niedziela, 16.01.2022 08:11
Brak maseczek maseczki założone nieprawidłowo pani prezydent .a gdzie policja...
:))) niedziela, 16.01.2022 09:24
Mandaciki by się przydały. Baba ma maskę pod nosem...