[FOTO] Opaski bezpieczeństwa dla strzegomskich seniorów

poniedziałek, 1.8.2022 09:42 182 0

Gmina Strzegom, dzięki funduszom pozyskanym z programu Korpus Wsparcia Seniorów zainicjowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wdrożyła teleopiekę wśród swoich seniorów. 29 lipca br. w Dziennym Domu Pobytu „Senior-Wigor” w Strzegomiu beneficjenci programu otrzymali tzw. opaski telemedyczne, dzięki którym mogą poczuć się bezpieczniej, ponieważ ich parametry życiowe jak tętno, czy saturacja będą na bieżąco monitorowane przez medyczną opaskę SiDLY i ratowników z telecentrum SIDLY Healthcare.

 Nadzorem objęto 103 seniorów w wieku powyżej 65 lat. Teleopieka to z jednej strony stały monitoring pod kątem potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub życia, umożliwiający natychmiastowe wezwanie niezbędnej pomocy. Z drugiej strony to również poczucie bezpieczeństwa, które często zmniejsza się wraz z wiekiem, postępującymi chorobami i samotnością oraz świadomość, że ktoś nad nami nieustannie czuwa. Dzięki takim projektom seniorzy, a szczególnie osoby mieszkający samotnie, zyskują większą swobodę funkcjonowania oraz niezależność. Projekt potrwa do końca 2022 roku.

 Kiedy użytkownik opaski wciśnie przycisk SOS, telecentrum otrzyma automatyczny alert, po czym nastąpi połączenie z ratownikiem z poziomu urządzenia. W sytuacji potrzeby ratownik wyśle służby ratunkowe lub skontaktuje się z wyznaczonym przez seniora opiekunem, aby jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanemu. W sytuacji kiedy użytkownik upadnie i nie będzie miał możliwości wciśnięcia przycisku SOS, opaska automatycznie wykryje taką sytuację i uruchomi alarm. Tak szybka reakcja jest niezwykle ważna, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków niebezpiecznych zdarzeń i ma duży wpływ na dalsze życie seniora.

 Wykonawcą usługi jest polska firma telemedyczna SIDLY, posiadająca ponad 8-letnie doświadczenie w teleopiece senioralnej. Jest to kolejny krok, który gmina Strzegom podjęła w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa oraz samodzielności seniorów.

foto - UM Strzegom

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)