[FOTO] Oj się działo! Królowe dzikiego zachodu czyli jubileuszowy Babski Comber w Bystrzycy Górnej

niedziela, 11.2.2024 10:59 2771 0

Karnawał to nie tylko czas wykwintnych bali, ale też czas na imprezy o zabarwieniu folklorystycznym. Jedną z bardziej popularnych imprez nawiązujących do tradycji jest Babski Comber. Kowbojki, kapelusze, rewolwery i stylizacje rodem z dzikiego zachodu charakteryzowały uczestniczki jubileuszowej imprezy w Bystrzycy Górnej, która odbyła się w sobotę 10 lutego.

 Według legendy Babski Comber wywodzi się od krakowskiego świętowania na cześć uwolnienia od rządów wójta Combra.

 - Żył on w dawnych czasach na przedmieściach miasta zwanych Piaskiem. Był to okrutny i złośliwy człowiek, a jego zadaniem było pilnowanie ogrodników i przekupek na rynku. Nawet najmniejsze przewinienie było dla niego okazją do okrutnego karania i nakładania wysokich opłat. Za jego władania wielu popadło w ubóstwo i zostało bez grosza. Jednak pewnego roku w tłusty czwartek, wójt nagle zmarł, co rozniosło się radosną nowiną wśród przekupek i stało się okazją do hucznej zabawy. Baby jako się rzekło, przebierały się tego dnia wymyślnie, strojąc się na wielkie damy. W miejsce atłasów, tiulów i jedwabiów używały jednak siermiężnych worów, zamiast koronek - słomy a zamiast starannie układanych loków - wplatały sobie we włosy wióry. Po zbiórce, baby ustawiały się w szyk bojowy i ruszały do Krakowa, w stronę bramy szewskiej. Ów podniosły marsz miał może niewiele wspólnego z zasadami musztry, ale było co oglądać. Na czele niesiono wielką słomianą kukłę, wyobrażającą mężczyznę, wójta, zwaną Combrem. Za tą kukłą kroczyła ta z przekupek, która w danym roku sprawowała funkcję marszałka. Dopiero za marszałkiem w spódnicy kroczyła reszta. Nasz pierwszy babski comber w Bystrzycy Górnej był zorganizowany w 2014 roku. Od tego czasu impreza odbywała się cyklicznie z rożnymi motywami przewodnimi był np. sabat czarownic, starożytny Egipt a dzisiaj króluje dziki zachód. Wyjątkiem był 2021 rok. Wtedy z powodu epidemii koronawirusa comber się nie odbył . Mężczyznom wstęp wzbroniony, dzisiaj królują panie - mówiła  Beata Szyszka.

 Nie zabrakło wspomnień z ostatnich dziesięciu lat.  Organizatorem zabawy było Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej "Trzy Sosny".

 FOTO - DOBA.PL

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)