[FOTO] Odsłonili nowy mural i opowiedzieli wszystko o zegarach. Ruszyła kolejna edycja "Gustavów"

sobota, 28.9.2024 11:49 1115 4

Odsłonięciem okazałego muralu rozpoczęła się IV edycja Święta Świebodzickich Zegarów "Gustavy". Na kolejne godziny zaplanowano szereg prelekcji poświęconych tematyce zegarów oraz czasu.

Autorem muralu jest znany świdnicki artysta Robert Kukla. Na ściennym malowidle odzworowano dziewiętnastowieczną pocztówkę przedstawiającą mężczyznę niosącego zegar ulicami Świebodzic. Sam proces malowania trwał 8 dni, a autorowi pomagał syn, Andrzej. Myślą przewodnią dzieła jest postać i osiągnięcia najsłynniejszego świebodziczanina Gustava Beckera. Projekt został zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców Świebodzic - Janusza Kujata, Adama Mroziuka i Małgorzatę Kujat - pasjonatów historii miasta, a głosami mieszkańców wybrany do realizacji. Mural znajduje się na pl. Jana Pawła II i zdobi wjazd do świebodzickiego rynku od strony ul. Żeromskiego.

Uroczystego otwarcie dokonali burmistrz Paweł Ozga wraz z Januszem Kujatem, inicjatorem przedsięwzięcia w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz samym autorem, Robertem Kuklą. Wygłoszono kilka słów podziękowań oraz dokonano uroczystego przecięcia wstęgi.

- Janusz Kujat zwrócił się do mnie jeszcze w zeszłym roku z zapytaniem, czy stworzyłbym mural w Świebodzicach o Gustavie Beckerze. Jako, że mam wielki szacunek do jego działalności zegarmistrzowskiej i jestem opiekunem Giełdy Staroci w Świdnickim Ośrodku Kultury, gdzie wystawianych jest wiele starych zegarów. Przystąpiłem do realizacji tego zlecenia z wielką ochotą, później była kwestia wyboru ściany. Ta, na której ostatecznie powstał mural aż się o to prosiła. Pojawiła się kwestia zgody wspólnoty mieszkaniowej, Urzędu Konserwatora Zabytków, obie udało się zdobyć. Po wymagających pracach projektowych wraz z Januszem Kujatem przystąpiłem do działania. Ta pocztówka, na podstawie której powstał projekt jest bardzo ciekawa i charakterystyczna, wykorzystywana wielokrotnie przy okazji tego święta. Dało nam to ciekawą propozycję iluzjonistyczną, ta perspektywa widziana z daleka. Oryginalna pocztówka została lekko przerobiona, ta postać niosąca zegar była pierwotnie z tyłu, na muralu została bardziej wyeksponowana z przodu. Powstał również portret Gustava Beckera. Samo malowanie trwało 8 dni, to było kilka godzin dziennie, z czego połowa to przygotowanie ściany, takie czynności jak zdrapywanie starych warstw, szplachlowanie, pomalowanie tła - opowiada Robert Kukla.

To oczywiście nie pierwszy mural autorstwa Roberta Kukli. Jak sam przyznaje, wykonał ich około stu, z czego duża część znajduje się w rodzinnej Świdnicy, ale też w różnych zakątkach Polski.

Kontynuacją wydarzenia była seria prelekcji i wykładów poświęconych tematyce zegarów w Miejskim Domu Kultury. Na 10.55 zaplanowano wykład Roberta Kukli  na temat jego autorskiego muralu G. Beckera. O 11.15 Joanna Stoklasek-Michalak wygłosiła swoją prelekcję na temat Freiburskich czasomierzy. Na 11.35 przewidziano prelekcję Wojciecha Magierskiego pt. "Style regulatorów freiburskich". O godz. 11.55 ogłoszony został konkurs dla publiczności, po którym zaplanowano przerwę na kawę. O godz. 12.35 Piotr Zawadzki wygłosił wykład "Beckerowskie polonika", a o godz. 12.55 Przemysław Tymków przybliżył "Analizę zmian układu przestrzennego dawnej fabryki G. Beckera w Świebodzicach z wykorzystaniem fotogrametrii i skaningu laserowego". Na godz. 13.25 zaplanowano kolejną przerwę kawową, a o godz. 13.45 Michał Olejniczak i Rafał Pikuła przybliżą historię fabryki zegarów wieżowych C. Weissa w Głogowie". Następnie, o godz. 14.10 Piotr Łukasiński opowie o procesie konserwacji na przykładzie obiektu I. Schoperle z Lenzkirch. Na godz. 14.30 zaplanowano ostatni wykład. Witold Porankiewicz przybliży historię renowacji zegara wieżowego A. Eppnera ze Srebrnej Góry. Po wykładzie odbędzie się spotkanie miłośników G. Beckera przy kawie, a na godz. 16.00 zaplanowano zakończenie imprezy. Impreza odbywa się pod patronatem  Burmistrza Świebodzic Pawła Ozgi i jest dofinansowana z budżetu gminy.

/foto: doba.pl/

 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

kobieta wtorek, 01.10.2024 11:34
wspaniały i słuszny pomysł - fabryka Beckera to NASZE dolnośląskie...
wtorek, 01.10.2024 14:29
jestes na ziemiach niemieckich,racja,jest dobrze panie bobrze
wtorek, 01.10.2024 07:59
ciagnie swidnce do upamietniania niemców
maturzysta wtorek, 01.10.2024 08:04
czerwony baron z 1 wojny,teraz niemiecki fabrykant,nie lepiej coś zrobić...