[FOTO] Niesamowita historia zaginionych pamiątek rodzinnych. Potomkom hrabiego z Zastruża przekazano urnę grobową i rękopisy

wtorek, 25.6.2024 18:00 617 0

W poniedziałek, 24 czerwca w Żarowskiej Izbie Historycznej gościła delegacja przedstawicieli organizacji Demeter z Niemiec i przekazała na ręce pełnomocnika potomkini przedostatniego właściciela Zastruża i tamtejszego pałacu urnę grobową hrabiego Carla Wilhelma oraz rodzinne dokumenty, w tym rękopisy hrabiny Johanny von Keyserlingk.

- Są chwile na zawsze pozostające w pamięci, przy których nie obyło się bez głębokiego wzruszenia oraz łez. W naszej izbie gościła delegacja z Niemiec w składzie Marcel Waldhausen, Ute Rönebeck i Marta Kozłowska. Pan Marcel jest prawnym pełnomocnikiem, zamieszkałej w Kanadzie, pani Michaeli von Keyserlingk, ostatniej żyjącej wnuczki przedostatniego właściciela Zastruża i tamtejszego pałacu Hrabiego Carla Wilhelma von Keyserlingk (ur. 14.08.1869, zm. 28.12.1928 r.). Na ręce pana Marcela Wldhausen, przekazana została, dotychczas zaginiona urna grobowa hrabiego Carla Wilhelma oraz rodzinne dokumenty w tym rękopisy hrabiny Johanny von Keyserlingk z Zastruża - relacjonuje Żarowska Izba Historyczna.

Zgodnie z wolą rodziny i określonym zakresem pełnomocnictwa, przedmioty te przekazane zostaną niezwłocznie Instytucji „Goetheanum” - Centrum Towarzystwa Antropozoficznego w Szwajcarii. Urna trafi tam w celu dokonania ponownego, symbolicznego pochówku oraz umieszczenia jej w zbiorowym mauzoleum. Dokumenty i zapiski papierowe natomiast po odczytaniu i odpowiednim zarchiwizowaniu zostaną w oryginale odesłane ich spadkobierczyni do Kanady. W przekazaniu uczestniczył burmistrz Przemysław Sikora.

- O niesamowitej historii dotyczącej zaginionych pamiątek rodziny hrabiów von Keyserlingk z Zastruża, wspaniałej współpracy i przyjaźni, która połączyła Organizację DEMETER, Szkołę Podstawową im. Astrid Lindgren w Zastrużu oraz Żarowską Izbę Historyczną, już niebawem na stronie internetowej - obiecuje ŻIH.

/Żarowska Izba Historyczna/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)