komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 16 grudnia 2018

Albiny, Zdzisławy

[FOTO] Mnożą radość z dzielenia się

środa, 5.12.2018 15:10 , komentarze: 0 , odsłony: 950
kategorie artykułu:

5 grudnia w całym kraju obchodzimy bardzo ważne święto – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to jedyny taki dzień w roku, który skłania nas do tego by całą swoją uwagę skierować na ludzi wykonujących nieodpłatną pracę na rzecz innych i docenić ich za wytrwałą produkcję dobra w swoim środowisku. W sali teatru miejskiego kolejny rok z rzędu doceniono tych najbardziej aktywnych społeczników.

Co 5. Polak angażuje się nieodpłatnie w pracę na rzecz organizacji pozarządowych. Wolontariusze najczęściej pomagają fundacjom i stowarzyszeniom działającym w obszarze ochrony zdrowia, oświaty, edukacji, ochrony zwierząt, a także działają dla organizacji religijnych. Takie są wyniki badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Wolontariat, filantropia, 1%.”, zrealizowanego w latach 2012-2015. Dlaczego pomagamy? Przede wszystkim z potrzeby czucia się przydatnym, z poczucia obowiązku, („bo tak trzeba”), a także, dlatego że sprawia to przyjemność. Wśród innych powodów znajdziemy również motywacje społeczno-towarzyskie (zyskanie sympatii i szacunku oraz chęć spędzania czasu z innymi ludźmi). Większość wolontariuszy podejmuje jednak aktywność sporadycznie – 51% robi to kilka razy w roku. Systematycznie, czyli przynajmniej kilka razy w miesiącu, działa jedynie 12% polskich wolontariuszy i wolontariuszek.

W tym roku podczas uroczystej gali statuetki, kwiaty oraz gorące słowa podziękowań z rąk prezydent miasta odebrały: Irena Stefańska, Weronika Zaręba, Hermenegilda Słowińska, Lilianna Otwocka, Joanna Zach. Wśród aktywnych organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu świdnickiego wyróżniono: Stowarzyszenie Amazonki, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Fundacją Małgorzaty Dziury-Sztejnberg "Bliżej siebie".

Działania podejmowane przez wolontariuszy są zależne od potrzeb środowiskowych, potencjału, zaangażowania młodzieży oraz ich indywidualnych preferencji. Młodzi ludzie skupiają się na pomocy i współpracy m.in. z domami dziecka, przedszkolami, świetlicami szkolnymi, Domem Dziennego Pobytu „Przystań”, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Organizują również szereg imprez i akcji charytatywnych, wspomnieć należy o Szlachetnej Paczce, zbiórce nakrętek czy też karmy dla zwierząt ze schronisk. Wśród nich należy wyróżnić działalność m.in. SP nr 8, SP nr 6, ZSB-E czy SP nr 315.

 

Wasze komentarze


sobota, 15.12.2018 08:23
2
czwartek, 13.12.2018 11:29
4
środa, 12.12.2018 14:14
7
poniedziałek, 10.12.2018 08:22
poniedziałek, 10.12.2018 14:34
8
Sk?ad opa?u Agro
Sk?ad opa?u Agro
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Auto Max
Auto Max
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI ?widnica
TAXI ?widnica
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Broni
Muzeum Broni