komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

sobota, 25 maja 2019

Grzegorza, Urbana

[FOTO] Mnożą radość z dzielenia się

środa, 5.12.2018 15:10 , komentarze: 0 , odsłony: 1243
kategorie artykułu:

5 grudnia w całym kraju obchodzimy bardzo ważne święto – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to jedyny taki dzień w roku, który skłania nas do tego by całą swoją uwagę skierować na ludzi wykonujących nieodpłatną pracę na rzecz innych i docenić ich za wytrwałą produkcję dobra w swoim środowisku. W sali teatru miejskiego kolejny rok z rzędu doceniono tych najbardziej aktywnych społeczników.

Co 5. Polak angażuje się nieodpłatnie w pracę na rzecz organizacji pozarządowych. Wolontariusze najczęściej pomagają fundacjom i stowarzyszeniom działającym w obszarze ochrony zdrowia, oświaty, edukacji, ochrony zwierząt, a także działają dla organizacji religijnych. Takie są wyniki badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Wolontariat, filantropia, 1%.”, zrealizowanego w latach 2012-2015. Dlaczego pomagamy? Przede wszystkim z potrzeby czucia się przydatnym, z poczucia obowiązku, („bo tak trzeba”), a także, dlatego że sprawia to przyjemność. Wśród innych powodów znajdziemy również motywacje społeczno-towarzyskie (zyskanie sympatii i szacunku oraz chęć spędzania czasu z innymi ludźmi). Większość wolontariuszy podejmuje jednak aktywność sporadycznie – 51% robi to kilka razy w roku. Systematycznie, czyli przynajmniej kilka razy w miesiącu, działa jedynie 12% polskich wolontariuszy i wolontariuszek.

W tym roku podczas uroczystej gali statuetki, kwiaty oraz gorące słowa podziękowań z rąk prezydent miasta odebrały: Irena Stefańska, Weronika Zaręba, Hermenegilda Słowińska, Lilianna Otwocka, Joanna Zach. Wśród aktywnych organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu świdnickiego wyróżniono: Stowarzyszenie Amazonki, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Fundacją Małgorzaty Dziury-Sztejnberg "Bliżej siebie".

Działania podejmowane przez wolontariuszy są zależne od potrzeb środowiskowych, potencjału, zaangażowania młodzieży oraz ich indywidualnych preferencji. Młodzi ludzie skupiają się na pomocy i współpracy m.in. z domami dziecka, przedszkolami, świetlicami szkolnymi, Domem Dziennego Pobytu „Przystań”, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Organizują również szereg imprez i akcji charytatywnych, wspomnieć należy o Szlachetnej Paczce, zbiórce nakrętek czy też karmy dla zwierząt ze schronisk. Wśród nich należy wyróżnić działalność m.in. SP nr 8, SP nr 6, ZSB-E czy SP nr 315.

 

Wasze komentarze


środa, 22.5.2019 09:36
6
środa, 22.5.2019 08:15
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
KOLONIE nad morzem
KOLONIE nad morzem