[FOTO] Mnóstwo wzruszeń podczas jubileuszu Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie

piątek, 8.11.2024 16:03 751 0

 Był tort, podziękowania, rozmowy, wzruszenia i podsumowanie tego co przez dwadzieścia pięć lat wydarzyło się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie (gmina Świdnica). A wydarzyło się sporo i wydarza każdego dnia poprzez wymagającą pracę terapeutów osoby z niepełnosprawnościami mogą rehabilitować się i poprawiać tężyznę fizyczną i zdobywać nowe umiejętności.

 W piątek 8 listopada na deskach Teatru Miejskiego w Świdnicy odbyło się 25-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Atrakcji nie brakowało. Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie utworzono z potrzeby serca 20 września 1999 roku. Placówka jest miejscem, gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą nie tylko spotykać się i integrować, ale także uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych, rękodzielniczych rozwijając tym samym swoje umiejętności psychologiczne, fizyczne i motoryczne. – Warsztat terapii zajęciowej to praca z fantastycznymi ludźmi: przekochanymi uczestnikami, wspaniałymi rodzicami i najlepszą kadrą na świecie. Bardzo wam wszystkim dziękuję za to, że w naszym warsztacie panuje tak rodzinna atmosfera i w związku z tym tyle fajnego możemy zrobić – mówiła Jadwiga Roniewska-Ciupak, kierownik WTZ Mokrzeszów.

 WTZ jest placówką pobytu dziennego, gdzie realizowane są zajęcia w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Warsztat Terapii Zajęciowej przeznaczony jest dla czterdziestu osób z niepełnosprawnością intelektualną z miasta oraz powiatu świdnickiego. Głównym celem warsztatów jest rehabilitacja społeczna, zawodowa oraz przygotowanie podopiecznych do wejścia na otwarty rynek pracy.

 Warsztat posiada dziewięć pracowni terapeutycznych: uspołeczniającą, stolarską, ślusarską, plastyczną, ceramiczną, krawiecką, ogrodniczo-bukieciarską, gospodarstwa domowego i relaksacji oraz psychorozwoju. Ponadto uczestnicy zajęć prężnie działają w kołach zainteresowań: muzycznym, teatralnym, fotograficznym, turystyczno-krajoznawczym oraz dyskusyjnym. Warsztat szczyci się również grupą Selfadwokatów, którzy są reprezentantami osób z niepełnosprawnościami. Ponadto utworzono Projekt Radio So–Vo – program dotyczy niezawodowej edukacji osób dorosłych i skierowany jest do organizacji działających w obszarze szeroko rozumianej edukacji dorosłych.

 Akcja „Projekty partnerskie Grundtviga” ma charakter projektów realizowanych przez organizacje i nastawionych na aktywne zaangażowanie dorosłych słuchaczy, w tym w wyjazdy zagraniczne. Celem projektu jest stworzenie radia internetowego dla i przez osoby niepełnosprawne, a więc stworzenie odpowiedniego portalu z możliwością tworzenia, nagrywania i emitowania audycji, a następnie regularna praca z utworzonym narzędziem.Uczestnicy warsztatów biorą udział w praktykach zawodowych, które odbywają się w instytucjach publicznych i prywatnych. Uczą się też samodzielności poprzez trening ekonomiczny w zakresie budżetu osobistego. Pracownicy Warsztatu organizują liczne imprezy okolicznościowe i integracyjne. Wychowankowie mają zapewniony transport do placówki, a zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów terapii zajęciowych, psychologa i fizjoterapeutę, a rodziny podopiecznych również otrzymują specjalistyczne wsparcie i biorą czynny udział w życiu warsztatu.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)