komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 5 grudnia 2020

Sabiny, Krystyny

[FOTO] Lekarze uratowali świebodziczankę i jej dziecko

wtorek, 17.11.2020 08:31 , komentarze: 1 , odsłony: 7955
kategorie artykułu:

Zabieg cesarskiego cięcia u pacjentki zakażonej koronawirusem a dodatkowo podłączonej do ECMO wykonali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dzięki temu 38-letnia pani Ewelina i jej dziecko zostali uratowani. 

38-latka podłączona została do specjalistycznej aparatury gdy jej płuca przestały pracować. Ciężki przebieg Covid19 miał miejsce w ostatnim trymestrze ciąży. Najpierw kobieta leczona była w Wałbrzychu, później na Chałbińskiego we Wrocławiu, ale jej stan cały czas się pogarszał. Na tyle, że lekarze wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej. 

Gorączkowałam, nie mogłam swobodnie oddychać - wspomina kobieta. Myślała, że to przeziębienie, ale test, który wykonano w wałbrzyskim szpitalu, wskazał zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponieważ pacjentka była w ciąży, trafiła do I Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu, która jest dedykowana położnicom, chorym na COVID-19. - Nie wiem, co było dalej, nie pamiętam, dopiero dociera do mnie, że moja córeczka jest już na świecie - mówi.

Prawdopodobnie wrocławscy lekarze są pierwszymi na świecie, którzy przeprowadzili zabieg cesarskiego cięcia u pacjentki podłączonej do ECMO (urządzenie zastępuje płuca i serce).

Dziś świebodziczanka po 1,5 miesiąca mogła w dobrym stanie opuścić szpital. Życiu jej i dziecka nic już nie zagraża.

Dziewczynka przyszła na świat w 29. tygodniu ciąży, ważyła 1440 g i otrzymała 7 punktów w skali Apgar. To całkiem dobre parametry, zważywszy, w jak złym stanie była jej mama. W miesiąc dziecko przybrało na wadze prawie 500 g, a karmione było mlekiem z działającego przy szpitalu banku - powiedziała prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

 

Wasze komentarze

Zdrowia dla mamy i pociechy.
środa, 18.11.2020 20:45 autor:
niedziela, 22.11.2020 10:38
1
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki