komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

[FOTO] Koniec laby! Czas na powrót do szkoły

wtorek, 1.9.2020 10:06 , komentarze: 1 , odsłony: 1312
kategorie artykułu:

1 września 4,6 miliona uczniów rozpoczyna rok szkolny. W tym roku będzie to wyjątkowy czas, pełen zmian, ze względu na panującą od kilku miesięcy pandemię koronawirusa.

Przypomnijmy. Uczniowie i nauczyciele wracają do szkół po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Zawieszenie stacjonarnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych trwało, z pewnymi wyjątkami, od 12 marca br.

Same inauguracje roku wyglądały zgoła inaczej niż w latach poprzednich. Nie było uroczystego apelu, tylko krótkie spotkania w klasach. Dzieci oraz młodzież wchodząc na teren szkoły musiały posiadać m.in. maseczki.

Nowa rzeczywistość

W wielu placówkach lekcje będą odbywać się w jednym pomieszczeniu, a do klasy przychodzić będą nauczyciele. Do minimum ograniczony został także kontakt uczniów z osobami z zewnątrz. Rodzice do szkół mogą wchodzić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kluczowe będzie bezwzględne zachowanie higieny poprzez m.in. częste mycie rąk, odkażania powierzchni płynami dezynfekującymi. 

Gdyby sprawdził się czarny scenariusz i w placówce pojawiłoby się zakażenie dyrektorzy szkół, aby wprowadzić w swojej szkole edukację hybrydową lub w pełni zdalną, będą musieli uzyskać zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię powiatowego inspektora sanitarnego. Przykład m.in. Zakopanego pokazał, że opinia sanepidu jest kluczowa.

- O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży musimy zadbać także w drodze do i ze szkoły. Uczniowie, którzy korzystają z transportu publicznego, są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Te same zasady bezpieczeństwa obowiązują także w przypadku dowozu dzieci do szkół organizowanego przez wiele gmin na terenie całego kraju – zaznaczyli ministrowie Dariusz Piontkowski, Andrzej Adamczyk oraz Jarosław Pinkas w liście skierowanym do dyrektorów szkół.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września w przypadku zamknięcia placówki 

Gdyby szkołę zamknięto rodzice nadal mogą liczyć na wsparcie. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 20 września. Będą mogli go otrzymać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku, gdy placówka edukacyjna zostanie zamknięta w związku z epidemią koronawirusa. 

Dodała, że zasiłek będzie przysługiwał również w sytuacjach, kiedy obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie pozwolą, aby dzieci mogły w uczęszczać w normalnym trybie do placówki.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że, tak jak do tej pory, dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek będą mogli również otrzymać rodzice dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Minister Maląg zapewniła, że w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju zasiłek może zostać przedłużony. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tu.

***

Zdjęcia powstały w Szkole Podstawowej nr 2 Świdnicy i przedstawiają rozpoczęcie roku dla pierwszaków, którzy dopiero rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę.

 

Wasze komentarze

Jak biednie ubrani są ci nauczyciele bieda te ubrania co...
wtorek, 01.09.2020 13:21 autor: Borys
dzisiaj, 3 godz temu
poniedziałek, 19.10.2020 14:30
piątek, 16.10.2020 11:37
piątek, 16.10.2020 08:25
środa, 14.10.2020 13:22
1
poniedziałek, 12.10.2020 08:22
poniedziałek, 12.10.2020 08:21
wtorek, 6.10.2020 13:53
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki