[FOTO] Historyczne maszkarony wróciły do wieży ratuszowej! Gdzie dokładnie można je podziwiać?

piątek, 8.12.2023 14:01 668 0

Do świdnickiej wieży ratuszowej wróciły XV-wieczne maszkarony. Pomysł na sprowadzenie rzeźb, które wcześniej umieszczone były w kwietnikach ROD wyszedł od lokalnych miłośników historii. Figury można oglądać na II piętrze wieży ratuszowej. Maszkarony zdobiły ten obiekt jeszcze do 1967 roku, kiedy nastąpiło zawalenie wieży.

Rzeźby wykonano około 700 lat temu z piaskowca. Ich autor nie jest znany. Mają wymiary ok. 60x70x40 cm i przedstawiają głowy mężczyzn o długich włosach i sumiastych wąsach. Pierwotnie wmontowano je w gzyms oddzielający człony wieży.

- Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w powrót rzeźb "do domu". Specjalne słowa uznania kieruję do pana Mieczysława Olecha z Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Aronia" z ulicy Westerplatte, Pani Barbary Sawickiej z Biura Ochrony i Konserwacji Zabytków UM, oraz Pana Jacka Piekunko, Dyrektora Wydziału Promocji UM i prezesa zarządu LOT Księstwo Świdnicko-Jaworskie. Dbanie o historię naszego miasta to nie tylko obowiązek, ale również przywilej. Dzięki temu możemy budować silniejszą społeczność, pełną dumy z własnej przeszłości. Pamiętajmy, że to, co robimy dzisiaj, kształtuje naszą historię jutro - podkreśla prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

foto - B. Moskal-Słaniewska/FB

Dodaj komentarz

Komentarze (0)