[FOTO] „Czarne korale”. Spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz

sobota, 17.9.2022 12:38 330 0

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy  zaprosiła na spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz, autorką książek „Małej Norymbergi” i „Dziewczyn z Gross-Rosen”.  Najnowszym dziełem pisarki jest bajka dla dzieci pt. „Czarne korale”. Wydarzenie odbyło się w ramach 30. edycji  Europejskich Dni Dziedzictwa.

 Spotkanie autorskie odbyło się w sobotę, 17 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Wśród gwaru, uśmiechu i wzruszenia wywiązała się dyskusja o dobru i złu, o okrucieństwie wojny, o bólu i nadziei. Bajka pt. "Czarne korale" powstała w czasie pracy nad książkami podejmującymi tematykę katów i ofiar niemieckiego Gross-Rosen.

- Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, przypomniałam sobie o bajcie, która wcześniej leżała na dnie mojej szuflady. Zależało mi na tym, aby zabrać głos wobec tej  tragedii. Postanowiłam, że wyślę bajkę Ewie Cuban, dyrektor świdnickiej biblioteki. Ewa postanowiła ją wydać. Nie spodziewałam się, że to się tak potoczy. Bajka opowiada o świecie, w którym zniknęły kolory, a ludzie serca otoczone zostały czarnymi koralami, ponieważ pozwolili, by światem zawładnęły zło, plotka, zawiść oraz nienawiść. Głównymi bohaterami są dzieci – Mirelka i Alojzy, którzy odczarowali nasz świat. W jaki sposób? Nie zdradzę zakończenia, bo wierzę, że dzieci, młodzież mają tę moc i mogą ocalić świat. My okazaliśmy się zbyt mało odważni, zbyt krótkowzroczni -  mówiła Agnieszka Dobkiewicz na sobotnim spotkaniu.

Ilustracje do bajki wykonała Miriam Botew. „Czarne korale” są dostępne bezpłatnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Agnieszka Dobkiewicz – dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, a szczególnie tematykę byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca, a ludzkie tragedie, do których tam doszło, niedopowiedziane. Z pasji do historii powstała Fundacja Idea, którą kieruje i która zajmuje się właśnie promocją dolnośląskich dziejów. Fundacja tworzy m. in. Świdnicki Portal Historyczny. W 2020 roku w wydawnictwie Znak Horyzont napisała również swoją pierwszą książkę pt. Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen, która zyskała status bestsellera, miała od tego czasu już dwa wydania i jest tłumaczona na język czeski.

Zarówno Mała Norymberga. Historie Katów z Gross-Rosen jak również jej najnowsza książka – Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła to zbiory reportaży, które oparte są na zachowanych archiwaliach oraz relacjach ofiar i ich rodzin. W Małej Norymberdze Agnieszka Dobkiewicz opisała historie kilku katów – także z Wałbrzycha - przez pryzmat tragedii, jakie zgotowali oni swoim ofiarom. Bezmyślna, tępa siła i wszechobecna nienawiść człowieka do człowieka.

Z kolej w Dziewczynach z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła po raz kolejny mierzy się z tragedią ofiar, ale tym razem ukazując losy młodych kobiet a właściwie dziewczyn, które dostały się w tryby niemieckiego mechanizmu wyniszczania ludności z podbitych terenów. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach w bezsensownych ewakuacjach. Ale pokazuje też dziewczyny, którym nie wystarczyło sił, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzenia, że przeżyją i że zjedzą słodkie…truskawki…

 foto - J. Cader

J. Cader - dsw@doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)