[FOTO] Biegacze uczcili pamięć o Januszu Kusocińskim

niedziela, 21.6.2020 12:59 3742 0

W niedzielę, 21 czerwca minęła 80 rocznica tragicznej śmierci Janusza Kusocińskiego, patrona świdnickiego Stadionu Miejskiego. W tym wyjątkowym dniu w szranki stanęły najlepsze świdnickie biegaczki i biegacze, aby wyłonić swoich mistrzów na dystansie 10 tysięcy metrów. Rywalizacja toczyła się systemem australijskim – z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu.

Do zawodów zostały zaproszone pięcioosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych: Świdnicka Grupa BiegowaBiegowa ŚwidnicaŻelazna Świdnica i GLKS Świdnica. Kobiety i mężczyźni wystartowali w dwóch osobnych biegach. Eliminacja ostatniego zawodnika rozpoczęła się po zakończeniu 6 okrążenia.

Wskazany przez sędziów ostatni zawodnik na danym okrążeniu musiał opuścić trasę. Po 22 okrążeniu, gdy na trasie biegu pozostała trójka uczestników eliminacja zakończyła się. Ostatnia trójka razem pokonała trzy ostatnie okrążenia i finalnie jako jedyni w stawce przebiegli 10 000 metrów.

Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej został zespół, który zgromadził największą liczbę punktów przyznawanych według zajętych miejsc na mecie: 20 miejsce – 1 pkt, 19 miejsce – 2 pkt, 18 miejsce – 3 pkt (…) 1 miejsce – 20 punktów.

Dystans biegu – 10 tysięcy metrów nie jest przypadkowy. To właśnie na nim w 1932 roku w Los Angeles Janusz Kusociński zdobył złoty medal olimpijski. Popularny „Kusy” był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich lekkoatletów. Oprócz olimpijskiego złota miał na swoim koncie między innymi srebrny medal Mistrzostw Europy na 5000 metrów i dwa rekordy świata – na 3000 metrów i 4 mile. Był wielokrotnym mistrzem Polski na średnich i długich dystansach. Zginął tragicznie w trakcie II wojny światowej, rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego w Świdnicy nosi imię Janusza Kusocińskiego od 1956 roku.

Przed biegami na stadionie odbyła się krótka ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego oraz wspomnienie lekkoatletycznego mistrza.

Wśród pań najlepsza okazała się Sonia Rozumkiewicz (ŚGB) przed Pauliną Wojtanowską  (Żelazna) i Karoliną Malinowską (Żelazna). Drużynowo najlepsza okazała się ŚGB. Wśród panów zwyciężył Jakub Pasiewicz (Żelazna) przed Pawłem Kondziorem (BŚ) i Dariuszem Szczepanikiem (ŚGB). Zespołowo wygrała Żelazna.