[FOTO] 60 lat zaangażowania i sukcesów. Jubileusz Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

środa, 29.11.2023 19:44 1191 0

Uczą dobroci, życzliwości i są zawsze gotowi do pomocy. Odważni, konsekwentni, pełni empatii, ciepła, zrozumienia i siły – zarząd i członkowie Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną od 60 lat rehabilitują i opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. W środę, 29 listopada odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 Działania rehabilitantów, zarządu i członków Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  to nie praca, to powołanie do dbałości o godność ludzką, o miejsce w rodzinie, w społeczeństwie oraz szczęście w codziennym życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 Historia powstania świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zaczęła się 60 lat temu. Stowarzyszenie powstało z potrzeby serca i zostało powołane przez rodziców w Ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, którzy utworzyli specjalistyczną strukturę – „Komitet i Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski”, co z kolei dało początek Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

60 lat temu bez internetu, komputerów i telefonów komórkowych udało się połączyć rodziców niepełnosprawnych dzieci z całej Polski. Na pierwszym spotkaniu było 300 osób, a ich celem stało się wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez te wszystkie lata powstało ponad 120 terenowych kół, które wspierają tysiące uczestników projektów, warsztatów. Dzięki nim nasze dzieci stają się widzialne dla innych, a dzięki temu mogą być niezależne. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest liderem wśród europejskich i polskich organizacji rodzicielskich - mówiła Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła.

 Celem stowarzyszenia są wszelkie działania na rzecz wyrównywania szans niepełnosprawnych oraz tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka i prowadzenia ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym. Aktualnie w świdnickim Kole PSONI jest zarejestrowanych 200 członków, a aktywnymi uczestnikami placówek jest 120 osób.

 Podczas  uroczystości uhonorowano szczególnie zasłużone osoby dla świdnickiego koła PSONI: Jolanta Dziekańska-Denes, Jadwiga Roniewska-Ciupiak, Katarzyna Walczak, Szymon Majcherczyk, Marta Kubisztal i Łukasz Zalas.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)