Komentarze (5)

wtorek, 19.02.2019 23:21
Zdravím z Čech, chci jen reagovat na předchozí poznámky diskutujících o Němcích. Obec Pstrążna, kde se festival koná, byla do roku 1945 česká obec Stroužné, prosze poszukac sobię informacje na temat Czeski kątek. TUTAJ na pewno kulturę ludową nie kreowali Niemcy :-) Pozdrawiam.
. wtorek, 17.07.2018 13:21
Wiadomo , że kulturę ludową kreowali tu Niemcy. Teraz mamy inną rzeczywistość więc pora na kreowanie jej od nowa, czerpiąc z tradycji BYŁYCH i OBECNYCH mieszkańców. Uznaje się ZA RODZIME : zwyczaje, obrzędy, stroje, tradycje, które odróżniają dany region od innych , kiedy powstały w przeciągu co najmniej 100 lat. Dlatego warto działać w tym kierunku, bo do 100 lat pozostało zaledwie 27.
wtorek, 17.07.2018 19:13
Szacun...jest coś czego nie wiesz?
. poniedziałek, 16.07.2018 21:22
Miedzy innymi dzięki takim działaniom jest możliwość kontynuowania i tworzenia na nowo tradycji ludowej ZIEMI KŁODZKIEJ, którą przerwały wydarzenia drugiej wojny światowej. Przed wiekami ziemia kłodzka miała specyficzną odrębność - zarówno w strojach i lokalnej gwarze , teraz jest szansa do powrotu do tej tradycji. Oby się to udało .
poniedziałek, 16.07.2018 22:14
No nie do końca bo jednak przed wojną kultura na tych ziemiach była kreowana głównie przez Niemców, więc krakowiaki, polonezy i mazury oraz stroje kaszubskie czy góralskie jakie głównie kojarzymy były tu w ogóle niespotykane. Jeszcze inaczej rzecz ma się z gwarą. Obecnie Dolny Śląsk nie ma i nie będzie mieć swojej gwary. Co najwyżej prezentowane mogą być ludowe tradycje polskie, przywiezione z innych zakątków kraju. Swojej regionalnej odrębności pod kątem języka Ziemia Kłodzka mieć już nie będzie. Można ewentualnie zaczerpnąć z historii i przywrócić regionalne stroje ludowe, ale na pewno wielu ludziom nie spodoba się fakt, że to były stroje niemieckie.