Znamy już program 79. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Wraca mistrz z Niemiec!

sobota, 6.1.2024 11:11 1703 2

Jedną z gwiazd 79. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju będzie niemiecki pianista, Jan Jiracek von Arnim. W 2020 roku w Dworku Chopina dał on niezapomniany recital, w sierpniu ponownie zasiądzie tam przy fortepianie, ale będzie też prowadził kurs mistrzowski.

– Jako nauczyciel uczę się dużo dzięki studiowaniu pism o pedagogice Chopina – mówił Jan Jiracek von Arnim w Dusznikach-Zdroju Polskiemu Radiu. Chopin nieczęsto występował publicznie, ale miał w Paryżu od 200 do 300 uczniów. – Czuję się z nim bardzo związany – podkreślał 50-letni dziś mistrz, związany dziś z Wiedniem. A o samych Dusznikach? – Lubię przyjeżdżać do tego magicznego miejsca – deklarował.

– Chopin używał wielu słów, by opisać jak dotykać fortepianu, mówił o skokach na klawisze, o uderzeniu ich, czy powolnym dotykaniu. Wszystkie te pomysły na temat wydobycia brzmienia z klawiatury fortepianu – daje nam lekcję niemiecki pianista i pedagog, który już w 2001 roku został profesorem uniwersytetu w Wiedniu jako najmłodszy w historii tej uczelni mistrz fortepianu.

Cały program 79. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, który odbędzie się od 2 do 10 sierpnia, znajdziecie Państwo TUTAJ. A kto znajdzie blisko 2 godziny, niech posłucha dusznickiego recitalu Jana Jiracka von Arnim, choć sam pianista nie ma najlepszego zdania o koncertach „przez internet” – całość jest TUTAJ. Zobaczycie jednak piękny Dworek Chopina... [kot]

Zdjęcia: strona www oraz profil na fb Jana Jiracka von Arnim.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Ciekawski poniedziałek, 08.01.2024 11:00
Nadal niezaszczepieni nie mają prawa wstępu ? Pamiętam jak prezes...
melomanka wtorek, 09.01.2024 12:01
daruj sobie gościu to szczucie. Szczujnia się skończyła 15 X