Znają je wszyscy w Bystrzycy Kłodzkiej. Zostały Honorowymi Obywatelkami Miasta. Całkiem zasłużenie!

piątek, 29.3.2024 15:10 3433 5

Cztery wyjątkowe kobiety, które od wielu lat dbają o zdrowie mieszkańców, zostały wyróżnione tytułami Honorowego Obywatela [Obywatelki?] Miasta Bystrzycy Kłodzkiej. Wnioskowała o to burmistrz Renata Surma, a na ostatniej w tej kadencji sesji Rady Miejskiej zażartowała: – Załatwiam tu prywatę... Dziękuję paniom, za leczenie moich dzieci!

Tak jednak mogliby powiedzieć wszyscy mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej z ostatnich kilkudziesięciu lat. Panie Maria Marzyńska, Małgorzata Popowicz, Danuta Rytko-Werszner i Alicja Starościak-Grucka to lekarki, które od dziesiątek lat pracują z tutejszymi dziećmi. Poprawiamy się: pełnią służbę dla najmłodszych mieszkańców i chyba jak nikt zasługują na zaszczyty. Żadna z nich, na co zwróciła uwagę burmistrz Surma, nie pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej, ale przyjechały tu nas leczyć i zostały. Choć są już na emeryturze, nadal to robią.

Maria Marzyńska jest tu od 1981 roku, a znają ją dzieci [i ich rodzice] od żłobka po szkołę. Również w latach 80. osiadła tu Małgorzata Popowicz, która była min. ordynatorką oddziałów noworodkowych w Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzku. Danuta Rytko-Werszner, urodzona na Wołyniu, przyjechała do Bystrzycy Kłodzkiej już w latach 60. i także zajmowała się noworodkami. Z kolei Alicja Starościak-Grucka, która studia kończyła na Śląsku, to pierwsza w mieście lekarz rodzinna. Do dziś wszystkie prowadzą praktyki.

– Serdecznie w imieniu moich koleżanek lekarek dziękujemy za wyrazy uznania i przyrzekamy, że póki nam sił w nogach i w rozumie wystarczy, będziemy dla państwa pracować – powiedziała dr Alicja Starościak-Grucka. Ceremonia nie trwała długo, prowadzący wiceprzewodniczący rady w pewnym momencie ogłosił przerwę, by wyróżnione lekarki mogły wyjść. – Panie biegną do pracy, tak? – spytała Renata Surma.

A ekspresowe tempo? Wnioski o przyznanie tytułów burmistrz złożyła 13 marca, kapituła zaakceptowała je jednogłośnie 18 marca, a już 28 marca – również jednogłośnie – odpowiednie uchwały podjęli radni. Tego też dnia panie otrzymały piękne bukiety kwiatów. Od pomysłu do przemysłu minęły 2 tygodnie. Samorządowcom w nowej kadencji życzymy, aby zawsze tak sprawnie działali. [kot]

Zdjęcia: UM w Bystrzycy Kłodzkiej.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

obiektywnie sobota, 30.03.2024 22:00
Jest taka jedna prawidłowość która mówi, że "nowych porządków nie...
Michał sobota, 30.03.2024 09:23
Gorąco namawiam do niegłosowania na Renatę. Kolejna jej kadencja oznacza...
WYB sobota, 30.03.2024 23:13
Potwierdzam w całej rozciąglości ,...czas skończyć z ambonowymi wyborami a...
piątek, 29.03.2024 23:24
Lekarz jak fryzjer każdy ma swojego ulubionego.
Mieszkanka piątek, 29.03.2024 21:07
I tak powinno być. Mieszkańcy miasta, którzy poświęcali się dla...