Zmiany w ustawie o prawie budowlanym

wtorek, 5.5.2015 11:51 4986 0

28 czerwca 2015 r. wchodzą w życie i od tego dnia obowiązują zmiany w ustawie o prawie budowlanym. 

 - Znaleźć je można w Dzienniku Ustaw z dnia 27 marca 2015 r. poz. 443Zmiany te mają uprościć procedury, zmniejszyć liczbę dokumentów, oraz skrócić czas potrzebny na załatwienie spraw związanych z procesem budowlanym. Po dniu 28 czerwca 2015 r. inwestor planujący podjąć budowę domu jednorodzinnego będzie zobowiązany złożyć w starostwie powiatowym zgłoszenie budowy wraz z projektem budowlanym. O ile w ciągu 30 dni starosta nie wniesie sprzeciwu – inwestor będzie mógł rozpocząć budowę - wyjaśnia Piotr Zwierzyński, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kłodzku - Pozostaje obowiązek powołania kierownika budowy i zgłoszenie rozpoczęcia robót do organu nadzoru budowlanego. Po zakończeniu robót inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia nadzoru budowanego o ich zakończeniu wraz z przedłożeniem stosownych dokumentów – podobnie, jak odbywało się to do tej pory.


Szczegółowych informacji udziela Wydział Zagospodarowania Przestrzennego starostwa powiatowego. Inna, również istotna zmiana, która już obowiązuje, dotyczy altan w rodzinnych ogrodach działkowych (DzU. z 2015 r. poz. 528)

Można będzie budować obiekty o powierzchni zabudowy do 35m2 i wysokości do 5 m (przy płaskim dachu – 4m). Przy czym do powierzchni zabudowy nie będą wliczane tarasy, ganki czy werandy, o ile ich powierzchnia nie przekroczy 12m2 - tłumaczy Piotr Zwierzyński - Dodatkowo, budynki spełniające powyższe kryteria, a wybudowane przed wejściem w życie tej ustawy będą mogły zostać zalegalizowane na wniosek właściciela, a w przypadkach, kiedy została wydana decyzja rozbiórki – zostanie stwierdzone wygaśnięcie tych decyzji, a postępowania będą umorzone.



Dodaj komentarz

Komentarze (0)