Zmarł Mirosław Grenda. Prowadził Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”. Pozostanie na zawsze w naszych sercach

poniedziałek, 26.2.2024 21:08 1603 0

Smutną wiadomość przekazało Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju: W niedzielę, 25 lutego, odszedł od nas Mirosław Grenda. Znany w naszej Gminie z występów z Zespołem Pieśni Ludowej „Skrzynczanki”... A potem takie oto wspomnienie:

Mirosław Grenda swoją przygodę z muzyką rozpoczął od studium nauczycielskiego, które ukończył w roku 1964. W tym też roku rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Rudzie, w której zamieszkał. W 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną II stopnia we Wrocławiu, otrzymując dyplom uczelni o specjalności śpiew i muzyka.

W okresie 1972-73 był pedagog Zasadniczej Szkoły Górniczej. W połowie lat 70. wrócił do noworudzkiej Szkoły Podstawowej nr 2, ale już jako dyrektor tejże placówki. W latach 1977-97 prowadził muzycznie Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”, jeden z najważniejszych zespołów ludowych Dolnego Śląska. Był jego instruktorem i akompaniatorem. Przez prawie 20 lat nauczał muzyki, prowadząc sekcje indywidualne w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie.

W latach 1998-2018 Mirosław Grenda był kierownikiem muzycznym i akompaniatorem Zespołu Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” ze Skrzynki w gminie Lądek-Zdrój.

„Pamiętamy Mirka Grendę jako serdecznego, otwartego na bliźnich człowieka. Był dobrym pedagogiem, którego cechowała konsekwencja i wysoki profesjonalizm. Miał Mirek Grenda olbrzymi wkład w istnienie i funkcjonowanie „Skrzynczanek”, które dzisiaj pozostały jedynym ludowym zespołem w Gminie Lądek-Zdrój” – podpisali Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” i pracownicy Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)