Zmarł Ludwik Pikuła (†94 l.), Honorowy Obywatel Lądka-Zdroju, wyróżniony Odznaką Honorową Powiatu Kłodzkiego

niedziela, 17.3.2024 23:12 1658 0

„Odszedł Nasz ukochany Ojciec, Dziadek, Brat i Przyjaciel” – taka wiadomość obiegła Lądek-Zdrój późnym wieczorem w niedzielę, 17 marca. Nie żyje Ludwik Pikuła (1930-2024)... A potem padają słowa, które mają go określić: fotograf, Przewodnik Sudecki, Honorowy Obywatel Lądka-Zdroju. My dodamy: może ostatni z WIELKICH.

W Lądku-Zdroju zamieszkał w 1954 roku i od tego czasu nie ma chyba osoby, która nie widziałaby go z aparatem fotograficznym w dłoni. To zdjęcie zrobiliśmy mu przed rokiem. Związał się z PTTK i zyskał uprawnienia przewodnickie po Sudetach, potem Jaskini Niedźwiedziej oraz hucie „Violetta” w Stroniu Śląskim. Jak mówiła w jego 90. urodziny Małgorzata Bednarek, umiejętnie połączył dwie pasje, dokumentując to niezwykłymi fotografiami. Był doskonałym obserwatorem lokalnej rzeczywistości. Po prostu wiedział, że trzeba ją utrwalać.

Ludwik Pikuła w 2001 roku w uznaniu wieloletnich zasług w dokumentowaniu historii i dorobku kulturowego miasta otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lądka-Zdroju. Został też odznaczony Medalem za zasługi dla Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. W 2021 roku znalazł się w gronie zasłużonych dla ziemi kłodzkiej i otrzymał Odznakę Honorową Powiatu Kłodzkiego. Dopiero wtedy... W 2023 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę za aktywność, która wzmacniała tożsamości narodową.

Był FOTOGRAFEM. Jego zdjęcia często stanowią jedyny dokument minionego czasu. Kto nam teraz opowie, co zawarł w tych kadrach? Wraz z nim odeszła pamięć. Pogrzeb Ludwika Pikuły odbędzie się w piątek, 22 marca, o godz. 14:00 na cmentarzu parafialnym w Lądku-Zdroju. [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)