Zapadły decyzje w sprawie obsadzenia stanowiska dyrektora Muzeum Papiernictwa od 2015 r.

piątek, 5.12.2014 09:35 1257 0

W 2012 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej znowelizował Ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Wg nowych przepisów, od 2015 r. nie dopuszcza się możliwości zarządzania instytucjami kultury bezterminowo, a dyrektorzy muzeów, bibliotek czy ośrodków kultury muszą być wybierani na kadencje trwające od 3 do 7 lat. Ci dyrektorzy, którzy zostali w poprzednich latach powołani na czas nieokreślony, w końcem 2014 r. muszą zostać odwołani.

Dotychczasowy dyrektor dusznickiego muzeum Maciej Szymczyk, objął stanowisko z początkiem 2006 r. na czas nieokreślony, w związku z czym w oparciu o wspomnianą ustawę Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił w sierpniu 2014 r. konkurs. Komisja konkursowa 18 listopada br. jednomyślnie postanowiła rekomendować Zarządowi Województwa powołanie Macieja Szymczyka na rozpoczynającą się 2 stycznia 2015 r. nową kadencję, która będzie trwała 7 lat. Zgodnie z rekomendacją Komisji, w dniu 21 listopada Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę nr 6499/IV/14 o powołaniu nowego dyrektora Muzeum Papiernictwa, który będzie pełnił tę funkcję do końca 2022 roku.

Muzeum Papiernictwa jest jedną z 18 instytucji prowadzonych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego (wśród nich jest m.in. 6 muzeów, 4 teatry, 3 instytucje muzyczne, opera). To obecnie czwarta na Dolnym Śląsku pod względem liczby zwiedzających placówka muzealna. W ostatnich latach papiernia została wpisana na listę pomników historii, a Polska Organizacja Turystyczna zaliczyła instytucję do grupy najlepszych produktów turystycznych naszego kraju. Muzeum zrealizowało liczne inwestycje poprawiające stan techniczny zabytkowego młyna oraz przygotowało blisko 100 nowych wystaw.

Dr hab. Maciej Szymczyk, z wykształcenia historyk o specjalności historii gospodarczej, w Muzeum Papiernictwa pracuje od 1992 r. początkowo na stanowisku bibliotekarza, kierownika Działu Papiernictwa Współczesnego, a od 2006 r. pełni funkcję dyrektora tej instytucji. Jest absolwentem uniwersytetów w Opolu i Łodzi oraz stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Autor ponad 150 opracowań o tematyce historii papiernictwa, dziejów ziemi kłodzkiej, muzealnictwa i turystyki. Jest również profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Turystyki Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. Głównym zadaniem dyrektora na najbliższe lata jest umocnienie pozycji Muzeum Papiernictwa na mapie kulturalnej i turystycznej naszego kraju. W tym celu instytucja obecnie realizuje duże inwestycje finansowane ze środków zewnętrznych, a w planach są kolejne – jeszcze większe przedsięwzięcia. Ponadto trwają starania o wpisanie młyna papierniczego na listę światowego dziedzictwa UNESCO; sukces tego przedsięwzięcia pozwoli kilkakrotnie zwiększyć liczbę zwiedzających dusznicką papiernię, co będzie istotnym czynnikiem rozwoju nie tylko samego Muzeum Papiernictwa, ale również Dusznik-Zdroju, okolicznych miejscowości i Dolnego Śląska, który dotąd posiada jedynie 2 wpisy na listę UNESCO.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)