ZACZYTANI... "Ty jesteś moje imię" - rzecz o Baczyńskich

piątek, 27.3.2015 11:47 1142 0

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, Ty jesteś moje imię,  Poznań, Filia grupa Termedia, 2014

 

Katarzyna Zyskowska-Ignaciuk (ur. 1979 r.), autorka prezentowanej książki ma w swoim dorobku literackim kilka powieści obyczajowych. „Ty jesteś moje imię”, to historia wielkiej miłości poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i dziewiętnastoletniej Basi Drapczyńskiej. Akcja powieści toczy się wśród murów ginącej Warszawy i w podwarszawskich Stawiskach, gdzie  Jarosław Iwaszkiewicz udzielał schronienia artystom i pisarzom w czasie okupacji niemieckiej. Autorka przedstawia dramat miasta i jego ludności ginącej pod gruzami i od kul. Obraz spalonych domów, okaleczonych ciał, ludzi mordowanych i umierających z głodu na ulicach miasta, pozostanie nie tylko dla pokolenia Kolumbów na zawsze. K. Zyskowska-Ignaciuk tworząc wzruszającą historię korzystała z życiorysu głównego bohatera, jego wierszy i archiwalnych materiałów.

 Bohaterowie powieści Basia i Krzysztof, poznają się na zajęciach tajnego uniwersytetu, ponieważ z chwilą wybuchu  II wojny światowej Niemcy zamknęli wszystkie wyższe uczelnie. Słuchacze tajnego kompletu muszą zachowywać szczególną ostrożność, gdyż grozi im za to aresztowanie i egzekucja, bądź wywózka do obozu. Dziewczyna, pochodząca z rodziny drukarzy zakochuje się od pierwszego wejrzenia w pięknym i zdolnym poecie. W jej wyobrażeniu taka miłość mogła się zdarzyć tylko w romansach. Barbarę urzekają wiersze poety, który pisze pod pseudonimem Jan Bugaj. Pomimo tego, że tworzy pięknie i dojrzale, jego talent pisarski zostaje poddany ostrej krytyce, którą młody poeta odbiera zbyt emocjonalnie. 

Warszawiacy są niepewni jutra, doskonale zdają sobie sprawę z tego, co się wokół nich dzieje, dlatego, zwłaszcza ci młodzi, żyją szybko łapiąc każdą chwilę. Dwoje kochanków - Basia i Krzysztof, po bardzo krótkiej znajomości postanawia się pobrać, co jest jawnym powodem oburzenia matki poety. Stefania Baczyńska nie chce, aby syn żenił się w tak niebezpiecznych czasach. Jak akcentują wszystkie książki biograficzne - darzy syna chorą, zaborczą miłością. Krzysztof jest jej jedyną radością. Nigdy zresztą nie zaakceptowała swojej synowej, której na każdym kroku okazuje jawną antypatię. Nie jest niczym nowym stwierdzenie, iż takie zaborcze matki mogą przecież zniszczyć najpiękniejsze związki. Parę łączą wspólne pasje, tematy, dotrzymują sobie kroku w dyskusji. Baczyński nie może znieść faktu, że na ulicach Warszawy giną jego szkolni koledzy. Ciągle zastanawia się, czy będąc tylko obserwatorem otaczającego świata, ma etyczne prawo pisać o nim i o tym wszystkim, co dotknęło jego pokolenie. Bezustannie toczy wewnętrzną walkę sam z sobą. Za wszelką cenę chce zająć się podziemną działalnością. Konspiracja - jak twierdzi – to jego obowiązek, z którego nie zwalnia nawet kiepskie zdrowie. Innego zdania są przyjaciele poety, doświadczeni literaci, jak Iwaszkiewicz czy Jerzy Andrzejewski. Nie chcą, aby Krzysztof szedł walczyć i wystawiał się na niebezpieczeństwo. Są pewni, że więcej zdziała pisząc, niż walcząc z bronią w ręku.

Krzysztof Kamil Baczyński  żył bardzo krótko, niemniej pozostawił po sobie spory i najwyższej próby dorobek literacki. Na uwagę zasługują jego wiersze miłosne, których natchnieniem była ukochana Basia.  Żona poety ukrywając się przed powstańczym piekłem trzymała przy sobie wszystkie zapiski, wiersze i notesy męża. Z nich czerpała otuchę aż do ostatnich chwil swojego również krótkiego życia. Dzięki temu uratowała dorobek literacki jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku.

 „Ty jesteś moje imię” to jedna z wielu książek o powstaniu warszawskim. Czyta się ją z rosnącym zainteresowaniem. Polecałabym ją zwłaszcza młodym czytelnikom. Będą mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat powstania. Książka na  pewno przybliży im okres okupacji i powstańczego zrywu, który ukazany jest oczami głównej bohaterki. Przyjrzą się nie tylko potwornościom jakie miały miejsce w tamtym czasie, jak również wielkiej, prawdziwej i romantycznej miłości Barbary i Krzysztofa Baczyńskich. Po wojnie ich prochy spoczęły na wojskowych Powązkach, w kwaterze powstańców warszawskich. Tytuł książki został zaczerpnięty z jednego z tomów wierszy Baczyńskiego

Jadwiga Rogowska

Książka do wypożyczenia we wszystkich bibliotekach publicznych gminy Bardo, szukaj jej także w swojej bibliotece!

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)