komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 26 marca 2019

Larysy, Emanyela

ZACZYTANI... Mariusz Szczygieł "Nie ma"

czwartek, 27.12.2018 08:41 , komentarze: 1 , odsłony: 684
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca  Elżbieta M. Horowska.

Mariusz Szczygieł, Nie ma, Warszawa 2018 Dowody na Istnienie

 

 

Tytuł od razu każe postawić pytanie: czego nie? kogo nie ma?

Miałam okazję (i wielką przyjemność) uczestniczyć w spotkaniu promocyjnym najnowszej książki Mariusza Szczygła. Powiedział wówczas, że w tych 5 literach z tytułu 40% stanowi „ma”. Więcej liczy „nie”. Ostatecznie jednak - nie trzeba bezwzględnie walczyć z „nie ma”. Trzeba nauczyć się żyć z brakiem, ze smutkiem płynącym z tego braku, jeśli „nie ma” - boli. Bo czasem – nie boli, jak z lektury wynika.

Mariusz Szczygieł zbierał materiały do książki od 2009 r. A pisał ją – nomen omen - 9 miesięcy. Wszystko zaczęło się od czeskiej poetki, Violi Fischerovej i jej wiersza odkrytego w praskim ...tramwaju. Autor podpowiada, żeby książkę poznawać w kolejności, jaką przewidział. Tym bardziej, że niektóre części mają ciąg dalszy w następnym rozdziale.

Tom „Nie ma” jest zbiorem reportaży o różnej wadze, wątkach, miejscach od Budapesztu, przez Pragę do Polski. Teksty są długie i całkiem krótkie. Także formą Szczygieł intryguje. W rozdziale „Rzeka” opowieść bohaterki przeplatają wykropkowane linijki. Opowieść wydaje się niedokończona, a na pewno pourywana o te wykropkowane frazy. Zaczyna się: „ w książce „Nie ma” będą same tragiczne historie. Będzie taka ciemna. A ja mogłabym opowiedzieć o jasności. O tym, że dzięki „nie ma” poczułam się radosna, szczęśliwa, lekka...Od czasu, kiedy na tym świecie nie ma mojego ojca, każdego dnia cieszę się z życia”. Tak mówi kobieta, która w dzieciństwie była molestowana seksualnie przez swojego ojca, za cichym przyzwoleniem swojej matki. Bulwersujące fragmenty historii, Szczygieł wykropkował każąc czytelnikowi domyślać się okropieństw będących udziałem bohaterki reportażu. Rozdziały „Ubytkowanie” i kolejny łączą się ze sobą poprzez dwie siostry. A wszystko zaczęło się od zadziwienia pisarza, kiedy w bibliotece usłyszał termin „ubytkowanie”, doskonale znany i praktykowany czynnie przez wszystkie książnice. Otóż zniknęły z bibliotek książki, kiedyś bardzo popularne, Ludwiki Woźnickiej, siostry Zofii. Były bliźniaczkami. Ta pierwsza została matką chrzestną Lecha Kaczyńskiego. A to oznacza, że w książce Szczygła znalazły się nawet, nikłe co prawda, wątki polityczne dzisiejszej Polski. Powszechnie wiadomo, że Lech i Jarosław Kaczyńscy, to również rodzeństwo (podobnie jak siostry Woźnickie) bliźniacze. Reportaże „Śliczny i posłuszny” i następny znów się łączą. Czytelnikom ze zbliżonym do mojego PESELEM od razu przypomni się ta tragiczna, opisana przez Szczygła historia. Cała Polska była zdruzgotana, gdy fakty wyszły z murów tzw. dobrego domu. Nawet zapisy prawa zostały później zmienione.

Przewodnikom, zwłaszcza oprowadzającym po Pradze zwracam uwagę na rozdział „Gwiazda wszystkich willi”. Stolica Czech słynie z modernistycznego budownictwa o światowej klasie. Dom wybudowany na życzenie małżeństwa Müllerów w dzielnicy Střešovice jest autorstwa wiedeńczyka Adolfa Loosa. Od razu został uznany za absolutna perłę stylu modernistycznego i funkcjonalizmu, bowiem doskonale łączył oba kierunki. Historia willi jest pasjonująca. Dzisiaj, w Czechach uwolnionych od komunizmu, o skali w Polsce nieznanej, willa Müllerów znów błyszczy i jest udostępniana turystom oraz adeptom architektury.

Wymieniłam tylko kilka reportaży z tomu „Nie ma”. Polecam je Państwu wszystkie i – jak chciał autor – czytane „za porządkiem”. Wtedy układają się w założoną przez M. Szczygła całość. Dzięki lekturze wiele Państwo odkryją. Parę rzeczy sobie przypomną. Parę uświadomią.

 

Elżbieta M. Horowska

 

Książka jest wypożyczana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ząbkowicach, szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

zachęcona recenzją - przeczytam
czwartek, 27.12.2018 15:21 autor: grażka

dzisiaj, 6 godz temu
poniedziałek, 25.3.2019 11:24
wtorek, 19.3.2019 16:10
czwartek, 14.3.2019 15:14
sobota, 16.3.2019 17:19
poniedziałek, 11.3.2019 12:40
niedziela, 10.3.2019 19:24
niedziela, 10.3.2019 11:58
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork