Z miłości do lokalnej, zdrowej i ekologicznej żywności założyli kooperatywę [Foto, Wideo]

sobota, 15.5.2021 16:54 6570 2

Połączenie producentów lokalnej, zdrowej i ekologicznej żywności bezpośrednio z odbiorcą - to główny cel Żywej Kooperatywy, czyli stowarzyszenia, które działa na terenie powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego. 

- Obecnie do kooperatywy należy ok. 40 osób. Skupujemy od lokalnych rolników świeże, ekologiczne warzywa i owoce. Budujemy siatkę połączeń i relacji, w której nie uczestniczą duże sieci handlowe. Całość wymiany oparta jest na lokalności i bezpośrednim kontakcie z rolnikiem - mówi Michał Janiak, prezes stowarzyszenia Żywa Kooperatywa. - Jedną z idei, która przyświeca kooperatywie jest to, żeby poprzez grupowe zakupy wzmacniać lokalny rynek. Rolnik ma swoją grupę odbiorców w sąsiedztwie i nie ma potrzeby “wywozić” produktów do dużego miasta. Oszczędza swój czas i zasoby oraz nie traci energii na szukanie dystrybutora. Ważne jest także poszanowanie dla przyrody, dlatego członkowie decydują się wspierać gospodarstwa ekologiczne, niekoniecznie certyfikowane, ale sprawdzone. Jakość jest tu bardzo istotna. Kolejna idea to budowanie wspólnoty. Jednym z kolektywnych zajęć jest pomaganie rolnikom w polu, przygotowywanie paczek, ważenie czy cotygodniowe jeżdżenie po zamówienie. Jest też trochę pracy papierkowej czy komputerowej. Posługujemy się bowiem zmyślnym i także lokalnym narzędziem internetowym do zbierania zamówień i samoorganizacji. Cohoto.net jest bowiem portalem stworzonym przez programistów z Barda, którzy także są członkami zespołu 

W ofercie znaleźć można m.in. warzywa, owoce, jajka, mleko i ser kozi, zioła, octy, przetwory, oleje i produkty konopne, a także olejek CBD. Obecnie stowarzyszenie prowadzi także zbiórkę na nowe, większe auto dostawcze.

- Do tej pory kilogramy żywności były dostarczane malutkim Renault Clio. To prywatne auto jednej z członkiń, które zwykle wypchane po brzegi niebawem nie będzie w stanie pomieścić wszystkich zamówień. Nowe auto powinno być bardziej pakowne i dostosowane do przewożenia żywności. Chętnych, żeby się przyłączyć do kooperatywy jest coraz więcej, a większe auto jest kluczowe żeby móc wszystkich obsłużyć - wyjaśnia prezes stowarzyszenia.
Jeśli chcesz wesprzeć rozwój Stowarzyszenia Żywa Kooperatywa, to możesz dorzucić coś od siebie. Link do zrzutki znajdziesz tu: https://zrzutka.pl/sg42by

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

adam bloj środa, 19.05.2021 04:36
bardzo fajna inicjatywa stworzyc jakis sklep w zabkowicach gzies na
ja niedziela, 16.05.2021 22:45
A gdzie mozna kupic Wasze produkty? Moze jakis sklep zrobcie..