komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 1 października 2020

Danuty, Remigiusza

XV Dni Twierdzy Kłodzko

czwartek, 23.7.2020 12:56 , komentarze: 0 , odsłony: 1036
kategorie artykułu:

W tych dniach Twierdza Kłodzko zamieni się w zmilitaryzowany obóz, gdzie czekać będzie na gości multum atrakcji, skoncentrowanych na odtworzeniu życia militarnego żołnierzy w XVIII, XIX i XX w.

W sercu Twierdzy - czyli na Donjonie - na turystów będą czekać stanowiska z dawną kuchnią, dawnym rzemiosłem spożywczym (w tym cukiernik z ciastkami wypieczonymi na historycznej recepturze), dawnym rzemiośle oraz kącikami rozrywki dla dzieci (zamówiona została retro karuzela) i dorosłych, którzy pielęgnują swoje wewnętrzne dziecko (gry taktyczne i wojenne palcówki). Ów wachlarz wrażeń z pewnością podkreśli smak Piwa z Twierdzy Kłodzko.

Ożywiony w ten sposób Donjon oraz inne miejsca, ukryte między bastionami i fosami, staną się areną rozmaitych inscenizacji: potyczek artyleryjskich i pojedynków w kłębach dymu i niepowtarzalnego zapachu czarnego prochu, a także pokazów rekonstruktorskich w nieco spokojniejszym rytmie.

Spragnionych wiedzy i ciekawostek zapraszamy na prezentacje i prelekcje: ambitny i piekielnie zdolny felczer przybliży w fortecznym lazarecie m.in. zagadnienia amputacji w XVIII wiecznej armii czy też zagadnienie histerii (dotykającej - wbrew greckiej nazwie schorzenia - również żołnierzy), a pancerny posterunek przy czołgu T-34 dostarczy spektakularnych wrażeń dzięki działaniom rekonstruktorów w mundurach reprezentujących polskie, niemieckie i radzieckie wojsko w dobie 2 wojny światowej. Będzie także coś dla miłośników historii 1 wojny światowej, jak również akcent powojennej historii Twierdzy Kłodzko z winem (oraz winą za zniszczenia obiektu) w tle. Dla tych, którzy są z gruntu dociekliwi i eksplorują wszystko i wszędzie, otworzymy niedostępne na co dzień poziomy -1 i -2 Donjonu do samodzielnej penetracji (własne latarki wskazane!).

Nie zabraknie miejsc dla spokojnego relaksu w gronie rodzinnym z widokiem na miasto i łańcuchy gór na horyzoncie, a także radości (zwłaszcza dziecięcej) towarzyszącej Fort Marketowi.
A do potupania nóżką wśród kamiennych i ceglanych murów Twierdzy Kłodzko, w sobotni wieczór krewko zagra grupa Witos WnuQ Projekt.

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK