komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 18 grudnia 2018

Gracjana, Bogusława

Wystawa „Waluta Niepodległej”

wtorek, 9.10.2018 11:24 , komentarze: 0 , odsłony: 320
kategorie artykułu:

Nie tylko dla miłośników numizmatyki - Waluta Niepodległej – wystawę pod tym tytułem będzie można oglądać od 12 października do połowy grudnia w Muzeum Papiernictwa. Prezentowane na niej będą pieniądze obiegowe II Rzeczypospolitej od momentu odzyskania niepodległości aż do 1939 r. 

Zwiedzający zobaczą więc oryginalne marki polskie, ostmarki i ostruble wprowadzone przez niemieckiego okupanta jeszcze podczas I wojny światowej. Ta część ekspozycji uzupełniona zostanie prezentacją waluty państw zaborczych, będą to marki, korony, ruble. Chaos walutowy spotęgowany narastającą inflacją i walką o granice II Rzeczypospolitej zakończyła reforma skarbowa Władysława Grabskiego, którego sylwetka i dokonanie także zostaną przypomniane na wystawie.

Lata 1924–1939 reprezentować będą banknoty i monety złotowe. Zobaczymy m.in. jeden z najpiękniejszych banknotów polskich – słynną setkę z 1932 roku zaprojektowaną przez Józefa Mehoffera. Realizując wystawę o walucie II Rzeczypospolitej nie można zapomnieć o przedwojennym Banku Polskim. Przypomnimy więc zwiedzającym jego prezesów i skarbników. To właśnie ich podpisy widnieją na banknotach prezentowanych na wystawie. Druk papierowych pieniędzy związany jest z działalnością innej zasłużonej w naszej dziejach instytucji – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, o której również zwiedzający znajdą na wystawie informacje.

Ekspozycja Waluta Niepodległej stanie się doskonałą okazją do zaprezentowania kolekcji numizmatycznej, jaką w ostatnich latach konsekwentnie budowało Muzeum Papiernictwa. Zupełnie unikatowym w skali ogólnopolskiej będzie pokaz próbnych wydruków banknotów złotowych drukowanych w 1919 r. we Francji i Wielkiej Brytanii, które kilka lat czekały na wprowadzenie do obiegu. Wystawa powstała w oparciu o zbiory: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Archiwum Narodowego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie. Ekspozycja organizowana jest w ramach Jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa (1968–2018) pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa dolnośląskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Sponsorem wystawy jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 października o godz. 17.00. Podczas otwarcia odbędzie się wykład ekspercki Damiana Marciniaka zatytułowany „Waluta Niepodległej oczami rzeczoznawcy i kolekcjonera” wraz z panelem dyskusyjnym. Damian Marciniak jest właściciel gabinetu numizmatycznego. Działa na rynku numizmatyki profesjonalnej od 2003 roku. Zajmuje się obiektywnym pośrednictwem w handlu monetami, banknotami oraz historycznymi papierami wartościowymi. Jest członkiem Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych. Sprzedaż numizmatów prowadzi w formie domu aukcyjnego, przez aukcje internetowe, natomiast w siedzibie firmy prowadzi skup gotówkowy i przyjmuje numizmaty na aukcje. Poza tym uczestniczy w giełdach, aukcjach i targach na terenie kraju jak i za granicą. Jest uznanym na rynku znawcą polskich pieniędzy papierowych i popularyzatorem wiedzy na temat polskich banknotów, którą to wiedzę propaguje na rozmaitych portalach naukowych.

Jan Bałchan

 

Wasze komentarze


czwartek, 13.12.2018 10:38
1
czwartek, 13.12.2018 08:52
poniedziałek, 10.12.2018 10:17
niedziela, 2.12.2018 12:12
1
poniedziałek, 26.11.2018 12:28
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork