Wystawa "Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995"

poniedziałek, 2.11.2020 09:56 1705 0

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju realizuje projekt naukowo-edukacyjny „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995”, w ramach którego 6 listopada zorganizowana zostanie konferencja i wystawa on-line.

Autor wystawy – Jan Bałchan podkreśla że wystawa popularyzuje wiedzę o polskich banknotach, które nie tak dawno jeszcze były w naszych portfelach. Wiele osób pamięta doskonale ich kolory, wzory i bezbłędnie kreśli tzw. rybaka, kafla czy patyka.

Na wystawie zobaczymy banknoty drukowane w latach 1945-1995, m.in. pierwszy powojenny banknot - 1000 zł emisja 1945. Szeroko zaprezentowana zostanie seria wprowadzona do obiegu w złodziejski sposób przez Bieruta w listopadzie 1950 r. z banknotem 500 zł tzw. górnikiem, który był najdłużej w obiegu bo aż 27 lat.

Największą grupę banknotów udostępnionych na wystawie stanowią znaki pieniężne emitowane w latach 1974-1995, oraz te wprowadzone do obiegu wraz z denominacją. Wszystkie były projektowane przez znakomitego polskiego grafika Andrzeja Heidricha. Wśród nich pokazany zostanie tzw. najsmutniejszy banknot polski czyli 100 zł emisja 1975 z Ludwikiem Waryńskim. Przy okazji zwiedzający dowiedzą się co łączy smutną twarz Waryńskiego z bimbrem, cukrem i kartkami.

Poznamy także sylwetki powojennych projektantów polskich banknotów, pokażemy najważniejsze techniki drukarskie wykorzystywane do druku pieniędzy.

JAROSZEWICZ KONTRA CHOPIN

W tym roku mija pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Heidricha, dlatego zaprezentujemy jego twórczość - projekty odznaczeń, znaczków pocztowych, elementów umundurowania żołnierzy polskich i policjantów oraz okładki książek projektowane przez artystę w wydawnictwie Czytelnik.

Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku Narodowy Bank Polski postanowił wycofać z obiegu przestarzałe banknoty emisji 1 lipca 1948 roku. Na nowych banknotach miały się znaleźć wizerunki wielkich Polaków. Przygotowane projekty nowych banknotów autorstwa Andrzej Heidricha nie zostały jednak zaakceptowane przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza. Artysta zaproponował bowiem portrety Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej – Curie, ale premier uznał – uwaga, to będzie trochę szokujące - że „wybór tych postaci nie jest trafny i niemożliwy do przyjęcia ze względu na to, że postacie te nie są aż tak znane szerokim masom społeczeństwa, aby uzasadniało to ich wybór jako temat banknotów”. Władze uznały również, że na pierwszym banknocie nowej serii nie powinna znajdować się kobieta! I tak wizerunek dwukrotnej noblistki zastąpił Tadeusz Kościuszko, a Maria Skłodowska-Curie czekała osiemnaście lat, żeby znaleźć się na banknocie o nominale 20 000 zł. Jaroszewicz nie był już premierem.

Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski IPN Oddział Wrocław
Współpraca: Narodowy Bank Polski Oddział Wrocław

W ramach realizacji projektu „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995”, Muzeum Papiernictwa zorganizuje konferencję i wystawę on-line. O tym czytaj TUTAJ

[PROGRAM] Konferencja on-line „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945- 1995”

Dodaj komentarz

Komentarze (0)