Wystawa mobilna Kopernika w szkole w Ołdrzychowicach Kłodzkich

poniedziałek, 8.11.2021 10:20 524 0

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich 10 listopada spotkają się Łowcami Zjawisk z Centrum Nauki Kopernik! Do szkoły przyjeżdża Naukobus z mobilną wystawą na pokładzie. Łowcy Zjawisk łapią zjawiska przyrodnicze i zamykają je w eksponatach, by ciekawi świata uczniowie mogli je samodzielnie odkrywać. Uczniowie będą samodzielnie eksperymentować odkrywając piękno nauki.

- Ludzie są ciekawscy z natury, ale niestety nie każdy ciekawski człowiek może dotrzeć do Centrum Nauki Kopernik. Dlatego ruszamy do szkół, aby wszyscy mogli zacząć fascynującą przygodę z nauką - zapowiadają organizatorzy. - W ramach programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik po Polsce jeżdżą Naukobusy. Podróżuje nimi wystawa Eksperymentuj! z eksponatami zaprojektowanymi przez Łowców Zjawisk.

Zastanawiacie się, jak powstają eksponaty?

To długi i fascynujący proces. Wszystko zaczyna się od ciekawości. Ludzie - duzi i mali - są ciekawscy z natury i interesują ich zjawiska zachodzące dookoła. Niestety wielu z nich nie można zobaczyć z bliska, inne szybko znikają i nie da się ich dokładnie zaobserwować. Dlatego powstały centra nauki – pracujący w nich Łowcy Zjawisk. Zamykają zjawiska przyrodnicze w eksponatach, aby każdy ciekawski mógł ich doświadczyć i zrozumieć.

Zbudowanie eksponatu wymaga dużo pracy, która nie od razu kończy się sukcesem. Najpierw obserwują zjawiska i długo zastanawiają się, jak skonstruować eksponaty, które je zilustrują. Potem jest czas na konsultacje naukowe oraz testy praktyczne. Często droga do końcowego efektu jest pełna porażek, ale przecież błędy są niezbędną częścią nauki.

Oczywiście niezbędni są też uczniowie – czyli ciekawscy zwiedzający. Eksponaty to swego rodzaju stacje doświadczalne, które bez ich udziału, akcji, zaangażowania – pozostają martwe. W czasie wizyty Naukobusu, aby uruchomić eksponat wszystkiego trzeba dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć.

Udział w programie Nauka dla Ciebie jest bezpłatny – zapisy na zajęcia online, wizyty Naukobusa i Planetobusa na www.naukadlaciebie.gov.pl

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)