Wypalanie traw to prawdziwa plaga!

poniedziałek, 23.3.2015 13:37 8439 6

Wypalanie traw to prawdziwa plaga. Tylko w minionym tygodniu strażacy powiatu kłodzkiego do interwencji związanych z gaszeniem pożarów suchej trawy i nieużytków wyjeżdżali blisko 300 razy!


Do jednego z większych zdarzeń związanych z wypaleniem traw doszło 21 marca na terenie poligonu w Kłodzku. Do akcji gaśniczej zadysponowano 9 zastępów straży pożarnej a ogień gasiło prawie 50 strażaków. Spaleniu uległo ok. 10 hektarów suchych traw. Tego samego dnia strażacy wzywani byli w to miejsce jeszcze dwa razy. 

           Fot. P.Ziemacki 

O tym, że ziemia się wyjaławia, a nie użyźnia, giną zwierzęta i tony toksyn trafiają do atmosfery wypowiadali się naukowcy, przyrodnicy i ekolodzy. W płonących trawach giną nie tylko suche źdźbła roślin, ale również system korzeniowy, flora bakteryjna i grzyby, które powodują szybszą wegetację roślin, a także opuszczające swe zimowe legowiska zwierzęta.

Tego malutkiego zająca udało się uratować dzięki szybkiej reakcji jednego ze strażaków OSP Jaszkowa Dolna. Niestety, na co dzień nie wszystkie zwierzątka mają tyle szczęścia. Giną przez pożary traw!/ Fot. M. BierutaMimo akcji uświadamiających niektórzy rolnicy nadal sądzą, że ogień to "najtańszy herbicyd". Wręcz przeciwnie - ogień zdecydowanie zwiększa udział chwastów i zmniejsza plony.

Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed pożarem. Wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach i w przydrożnych rowach to również przyczyna pożarów. 

Koszty walki z nimi to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt, lecz również poświęcony czas przez strażaków, którzy z powodu bezmyślności podpalaczy mogą nie dojechać na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni. 

Kosztów tego typowo polskiego procederu nie sposób oszacować. Będą to jednak dziesiątki milionów złotych idące z Budżetu Państwa. Pamiętajmy, że to my - całe społeczeństwo - ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami.  

 

Doba.pl/ PSP Dzierżoniów


Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

poniedziałek, 23.03.2015 20:55
co się dziwić, jak nie raz widzi się ala strażaków...
zoja poniedziałek, 23.03.2015 16:40
Tylko wysokie kary i mandaty za wypalanie a jeszcze lepiej...
chłop poniedziałek, 23.03.2015 17:26
Wypalano , wypalają i będą wypalać bo taka jest potrzeba...
wtorek, 24.03.2015 11:35
potrzeba? czy głupota? chyba raczej głupota i lenistwo w wykaszaniu? Baranie
wtorek, 24.03.2015 15:55
Sam jesteś baranem bo się wypowiadasz o rzeczach na których...
wtorek, 24.03.2015 20:19
Owszem wypala się tam gdzie trzeba np Australia czy am....