Wynajem długoterminowy samochodu – czy to się opłaca?

wtorek, 11.6.2024 13:42

Abonament na samochód cieszy się coraz większą popularnością – nie tylko wśród przedsiębiorców. Czym właściwie jest wynajem długoterminowy samochodu, czy się opłaca, a jeśli tak – dlaczego?

Wynajem długoterminowy samochodu – czym właściwie jest?

Wynajem długoterminowy auta, nazywany również abonamentem na samochód, umożliwia najemcy użytkowanie wybranego pojazdu w ramach co najmniej rocznej umowy i comiesięcznej opłaty. Umowa najmu trwa najczęściej do 48 miesięcy, a przez cały ten okres to firma wynajmująca pozostaje właścicielem samochodu. Oznacza to, że najemca nie spłaca całkowitej wartości auta, którym jeździ. Po zakończeniu kontraktu może on natomiast zdecydować, czy chce:

  • kontynuować abonament z tym samym pojazdem;
  • przedłużyć umowę z innym modelem auta;
  • zwrócić samochód wynajmującemu;
  • wykupić pojazd na własność.

Wynajem długoterminowy samochodu jest dedykowany zarówno przedsiębiorcom, którzy mogą wliczać opłatę abonamentową do kosztów uzyskania przychodu, jak również osobom fizycznym, które nie prowadzą firmy. W każdym z tych przypadków usługa wiąże się z szeregiem korzyści, które można zaobserwować już po kilku dniach od zawarcia umowy. Jak wynika z raportów Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, po polskich drogach co roku porusza się o ok. 12-14% więcej samochodów służbowych użytkowanych w ramach abonamentu.


Najem długoterminowy samochodu a koszty

Wynajem długoterminowy samochodu to korzystny wybór dla osób, które nie chcą lub nie są w stanie wydać jednorazowo dużej sumy na zakup pojazdu. Wysokość comiesięcznej opłaty abonamentowej można dopasować do osobistego budżetu – zależy ona m.in. od:

  • okresu trwania umowy;
  • wybranego modelu samochodu;
  • określonego limitu kilometrów;
  • wysokości wpłaty „na start”;
  • pakietu abonamentu.

Do wyboru najemców są zazwyczaj dwa pakiety abonamentu – podstawowy i rozszerzony. Od tego, który z nich wybiorą, zależy nie tylko comiesięczna opłata, ale również zakres oferowanych im usług. Przykładowo, firma Automarket proponuje swoim klientom pakiety Basic oraz Comfort. Drugi z nich oprócz koordynacji likwidacji szkód w razie kolizji obejmuje również obsługę serwisową w wybranym limicie kilometrów, serwis, wymianę oraz przechowywanie opon, a w razie ewentualnego zdarzenia drogowego – auto zastępcze na czas naprawy. Co ważne, w koszty wynajmu długoterminowego samochodu wliczona jest też polisa OC, AC oraz NNW – ubezpieczeniem zajmuje się firma wynajmująca auto.

Ważne!

Opłata „na start”, nazywana inaczej wpłatą własną, nie jest w przypadku wynajmu obowiązkowa. Wnosząc nawet minimalną kwotę, można jednak wpłynąć na ostateczną opłatę abonamentową. Im wyższa jest wpłata własna, tym niższa jest comiesięczna rata.

Wynajem długoterminowy – czy się opłaca? Kluczowe korzyści „auta na abonament”

Długoterminowy wynajem samochodu niesie za sobą mnóstwo zalet – od oszczędności kosztów, przez oszczędność czasu, aż po szansę na testowanie różnych ciekawych modeli aut. Najemca może jeździć wymarzonym autem w ramach opłaty, którą sam dopasował do aktualnych możliwości finansowych – a jeśli zechce, po roku ma możliwość zmiany pojazdu na inny. W przypadku rozszerzonego pakietu abonamentu nie musi on również zajmować się serwisowaniem, przeglądami czy wymianą opon. Do jego obowiązków należy zatem jedynie tankowanie auta czy korzystanie z myjni samochodowej. Dzięki temu abonament stanowi opłacalne rozwiązanie szczególnie dla przedsiębiorców, którzy używają na co dzień kilku samochodów i nie chcą tracić czasu na ich obsługę.

Wynajem długoterminowy samochodu pozwala też przewidzieć koszty eksploatacji samochodu. To niemal bezobsługowe rozwiązanie, znacznie wygodniejsze niż leasing czy kupno samochodu za gotówkę.

Planujesz wymianę samochodu do celów firmowych lub prywatnych, lecz nie wiesz, jaka forma finansowania okaże się najlepsza? Długoterminowy wynajem zapewni Ci komfort, spokój ducha i duże oszczędności – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na kilka lat abonamentu. Sprawdź ofertę polskich firm wynajmujących auta takich jak Automarket i znajdź swój wymarzony model samochodu, który umili Ci codzienną jazdę.