komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 22 czerwca 2021

Pauliny, Tomasza

Wyjazd do sanatorium: NFZ odpowiada na najczęściej zadawane pytania

środa, 24.6.2020 14:06 , komentarze: 0 , odsłony: 2242
kategorie artykułu:

Od 15 czerwca pacjenci mogą wyjeżdżać na leczenie uzdrowiskowe. W czasie epidemii koronawirusa zasady pobytu w sanatoriach zmieniły się. O czym musisz teraz pamiętać, wybierając się do uzdrowiska? Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

foto: https://pixabay.com/pl

 

Musiałam przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu epidemii. Czy mogę je dokończyć?

Osoby, które przerwały leczenie uzdrowiskowe po 15 marca, które trwało poniżej 15 dni, będą mogły kontynuować je na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach, jak poprzednio, z uwzględnieniem dni już spędzonych w sanatorium.  Uzdrowisko skontaktuje się z Panią i uzgodni termin, od którego będzie mogła Pani wznowić leczenie. Termin ten nie może być późniejszy niż 30 września br. Warunkiem kontynuacji leczenia jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

W kwietniu miałem wyjechać do uzdrowiska, jednak mój turnus się nie odbył. Czy mój termin przepada?

Pana turnus nie przepada. Jeżeli zwrócił Pan skierowanie do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ, oddział skontaktuje się z Panem i wskaże nowy termin rozpoczęcia leczenia. NFZ poinformuje także o tym, gdzie i w jakich godzinach będzie mógł Pan wykonać test na obecność koronawirusa. Warunkiem wyjazdu do uzdrowiska jest negatywny wynik testu. Wynik testu telefonicznie przekaże Panu uzdrowisko, które nie później niż na 48 godzin przed rozpoczęciem turnusu, potwierdzi Pana przyjazd.

Co mam zrobić ze skierowaniem, którego nie odesłałem do NFZ?

Jeżeli leczenie uzdrowiskowe miało się odbyć pomiędzy 14 marca a 14 czerwca, to takie skierowanie powinien Pan zwrócić do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ, tak aby Fundusz mógł wskazać Panu nowe miejsce i termin leczenia. Skierowanie powinno zostać zwrócone do 31 lipca br.

Mam wyznaczony termin na leczenie uzdrowiskowe na drugą połowę czerwca, co mam zrobić, żeby wyjechać do sanatorium?

Jeżeli ma Pan wyznaczony termin i miejsce leczenia, będzie Pan mógł rozpocząć leczenie uzdrowiskowe po wykluczeniu koronawirusa. Oddział wojewódzki NFZ pisemnie poinformuje Pana o tym, gdzie i kiedy będzie mógł Pan wykonać test.

Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa?

O tym gdzie, kiedy i w których godzinach będzie można pobrać wymaz do badania na koronawirusa, poinformuje pisemnie oddział wojewódzki NFZ. Test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego.

Czy będę musiał zapłacić za test na koronawirusa?

Dla pacjentów uzdrowiskowych test jest bezpłatny. Za pobranie wymazu i wykonanie testu, we wskazanych przez oddział wojewódzki NFZ punktach, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy otrzymam skierowanie na wykonanie testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa?

Podstawą do wykonania testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Wyjeżdżam z dzieckiem do sanatorium, jako opiekun. Czy również muszę wykonać test na koronawirusa?

Obowiązek wykonania testu wykluczającego obecność koronawirusa dotyczy zarówno dzieci, które oczekują na leczenie uzdrowiskowe, jak i ich opiekunów.

Skąd będę wiedział, jaki jest wynik testu i czy mogę wyjechać do uzdrowiska?

Wynik testu — jeszcze przed wyjazdem — przekaże Panu telefonicznie uzdrowisko, do którego został Pan skierowany. W przypadku wykluczenia koronawirusa uzdrowisko potwierdzi telefonicznie Pana przyjazd.

Czy będę mógł pojechać do sanatorium w wyznaczonym terminie w przypadku, gdy test potwierdzi, że zostałem zakażony koronawirusem?

Dodatni wynik testu będzie oznaczał, że nie może Pan wyjechać na leczenie uzdrowiskowe, ponieważ sanatorium nie może przyjąć osoby z potwierdzoną obecnością koronawirusa.

Czy w obecnej sytuacji można korzystać ze zwrotów i wyjechać za kogoś do sanatorium?

W przypadku rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego wolny termin może wykorzystać kolejna osoba. Warunkiem jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 

Ważne!

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań zwanych drive-thru. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Jak podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ – o tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu.

Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Masz dodatkowe pytania?

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ

50-525 Wrocław, ul. Joannitów 6,
tel. (71) 797 91 75
faks (71) 797 93 25
www.nfz-wroclaw.pl

 

https://www.nfz.gov.pl/

 

 

Wasze komentarze