Wycieczka Dolnośląskim Szlakiem Rzemiosła

piątek, 5.11.2021 10:05 515 0

Fundacja OPEN MIND zaprasza na bezpłatną kreatywną Wycieczkę Dolnośląskim Szlakiem Rzemiosła! 6 listopada na trasie Duszniki Zdrój-Kudowa Zdrój na uczestników czeka duża dawka historii i warsztatów.

Ta wyprawa jest dla tych, którzy kochają odkrywać, poznawać historię i tradycje Dolnego Śląska! Chcą sprawdzić jak powstaje papier czerpany, dowiedzieć się co jest potrzebne, by powstała książka, co robi zecer i co to jest marmoryzowanie, przyjrzeć się pracy kowala, spróbować swoich sił w garncarstwie i skosztować domowego chleba ze smalcem!

Pierwszym przystankiem na mapie wycieczki będzie ponad 450-letni młyn papierniczy, w którym znajduje się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To miejsce niezwykłe! Jedyny taki obiekt w Polsce i unikat na skalę światową. Wizyta w Muzeum rozpocznie się od oprowadzenia po wystawach, podczas którego poznamy jego historię, zobaczymy wspaniałe eksponaty, nie zabraknie twardych faktów i zabawnych ciekawostek. Po dawce wiedzy przyjdzie czas na warsztaty, m.in. czerpania papieru, marmoryzowania - techniki zdobienia papieru znaną także jako ebru, marbling czy suminagashi. Wizytę w Muzeum Papiernictwa zakończymy spotkaniem z Panem Andrzejem Biernacikiem, który zdradzi tajniki zanikającej dziś sztuki zecerskiej i wspólnie z uczestnikami złoży tą tradycyjną techniką tekst wrocławskiej legendy. Wykonana praca zostanie połączona z ilustracjami stworzonymi przez dzieci podczas październikowego warsztatu „Smok Strachota w teatrze cienia”. W efekcie tej niezwykłe kooperatywy powstanie książeczka zaprezentowana podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże” zamykającej projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosła”.

Kolejnym przystankiem na dolnośląskim szlaku rzemiosła będzie „Szlak Ginących Zawodów”. Miejsce, w którym zatrzymał się czas. Tutaj weźmiemy udział w warsztacie garncarskim, posmakujemy domowego chleba ze smalcem, zobaczymy chatkę robótek ręcznych ze sprzętem domowego użytku z poprzedniej epoki, odwiedzimy kuźnię, w której odbędzie się pokaz kowalstwa. Podziwiać będziemy także wiatrak Koźlak z 1902r. Odwiedzimy także zwierzyniec, w którym znajdują się: bażanty, kurki, małpki, jelenie, barany, kozy i wiele innych ciekawych zwierząt. 

Zajrzymy także do Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej jest jedną z największych osobliwości Dolnego Śląska i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Pełni funkcję zbiorowego grobowca. Ściany i sufit kapliczki wyłożono 3 tysiącami czaszek i piszczeli. W piwnicy pod podłogą znajduje się jeszcze 21 tysięcy czaszek wypełniających ją do wysokości ok. 2 metrów.

Uwaga! Powstałe podczas wycieczki prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Szczegóły wkrótce! 

„Wycieczka szlakiem rzemiosła” realizowana jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Informacje i zapisy: https://www.dolnyslaskwita.pl https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita

Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina i miejsce wyjazdu zostaną podana w procesie rekrutacji

___________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina i miejsce wyjazduzostaną podana w procesie rekrutacji___________________Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celemjest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera sięna przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane sąwrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Naprogram składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami,specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatamipraktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziśdzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Sąone także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)