Wody Polskie zakończyły budowę zbiornika Krosnowice. Czy skończą się „lokalne podtopienia”, na co nadzieję ma wójt? [FOTO]

piątek, 29.9.2023 17:44 2706 5

Kolejny z polderów budowanych przez Wody Polskie na ziemi kłodzkiej jest gotowy. „Suchy zbiornik Krosnowice na potoku Duna w gminie Kłodzko (...) przy współdziałaniu z pozostałymi trzema nowymi obiektami przeciwpowodziowymi wzmocni ochronę 25-tysięcznego Kłodzka przed zagrożeniem wynikającym z gwałtownych wezbrań wody” – czytamy w komunikacie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– W Gminie Kłodzko jest pięć rzek, które co jakiś czas wylewają. Gdy tylko pojawiają się większe opady, śledzę System Ostrzegania Przeciwpowodziowego, pojawiam się na terenach, gdzie najczęściej pojawiają się lokalne podtopienia. Mam jednak nadzieję, że te obiekty zapobiegną raz na zawsze tym przykrym incydentom – stwierdził wójt Gminy Kłodzko, Zbigniew Tur.

Pierwszym, oddanym do użytku w 2021 roku, był zbiornik Roztoki, zlokalizowany na potoku Goworówka [informowaliśmy o tym TUTAJ]. Z końcem lata oddano do użytku zbiornik Boboszów na Nysie Kłodzkiej [O tym imponującym obiekcie pisaliśmy o tym TUTAJ]. Podobny budowany jest jeszcze w Szalejowie Górnym.

Zbiornik Krosnowice pomieścić może 1,9 mln metrów sześciennych wody. Powierzchnia zalewu przy tzw. maksymalnym piętrzeniu to 44 ha, natomiast długość zapory jest równa 452 m, a maksymalna wysokość piętrzenia 14 m. Budowa trwała od 2018 do 2023 roku i kosztowała blisko 175 mln złotych, w tym ze środków Unii Europejskiej – dofinansowano ją kwotą ponad 43 mln złotych.

Wójt Zbigniew Tur uzupełnił ten opis wiele znaczącym zdaniem: „Mając na uwadze degradację drogi gminnej podczas budowy zbiornika, po której przewieziono miliony ton ziemi i kruszywa oraz uciążliwości które towarzyszyły mieszkańcom podczas budowy, wierzymy w zapewnienia Wód Polskich że ta droga w okresie miesiąca zostanie odbudowana”... Sprawdzimy!

Budowa zbiornika Krosnowice została zrealizowana zgodnie z wymogami środowiskowymi. Ponad 85 proc. czaszy zbiornika jest pozostawiona w stanie naturalnym. Konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb, zawieszono budki lęgowe dla pliszki górskiej i skrzynki dla nietoperzy. Nasadzono 7,7 tys. drzew iglastych i liściastych. Blisko 8,4 tys. krzewów posadzono jako odnowę grądowych i łęgowych siedlisk przyrodniczych.

Z okazji zakończenia budowy w piątek, 29 września, odbył się briefing prasowy. Uczestniczyli w nim m.in. prezes Wód Polskich, Krzysztof Woś, rzeczniczka prasowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Paulina Kufel i senatora Aleksander Szwed. W spotkaniu z mediami połączonym ze zwiedzaniem obiektu uczestniczyli również m.in. poseł Marcin Gwóźdź i burmistrz Kłodzka, Michał Piszko. [-]

Zdjęcia i informacje za: Wody Polskie oraz profil na fb wójta Gminy Kłodzko.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Kapitan Bomba! sobota, 30.09.2023 08:16
Co trzeba mieć w głowie by wierzyć że te zbiorniki...
otwartym okiem sobota, 30.09.2023 08:55
ale bomba w pustej głowi wystarczy poczytać takiego wieśniaka...
lola sobota, 30.09.2023 10:42
o i znowu,następny (chyba) rodem ze stepów z wielką trudnością...
Obywatel sobota, 30.09.2023 10:17
Brak retencji wody, już trzeba go przebudować na zbiornik retencyjny
To jest program Rosji i to jest sobota, 30.09.2023 06:28
1. Zniszczyć EU 2. Zniszczyć NATO 3. Zniszczyć Shengen 4. Patrzeć jak Ukraina...