Ruszyły remonty na trasie kolejowej do Międzylesia. Kiedy konkretnie i jaki przyniosą efekt? To zależy...

środa, 10.7.2024 12:47 1560 1

Podróż pociągiem z Wrocławia do Międzylesia poniżej 100 minut? Takim pytaniem rozpoczyna swą informację prasową spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. I sama sobie odpowiada: po remoncie linii zyskamy na tej trasie około 15 minut. Politycy obiecują więcej, a jak będzie? Przekonamy się w grudniu.

Na początku lipca pisaliśmy, że wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział: czas przejazdu koleją z Międzylesia do Wrocławia skróci się o „ponad 30 minut”. „Podróż z Wrocławia do Kłodzka ma zająć jedyne 60 minut” – dodał wtedy Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego [więcej TUTAJ].

Teraz kolejowa spółka nieco studzi ten zapał. „Podpisaliśmy umowy za ponad 117 mln zł na remont linii. Inwestycja realizowana jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Z efektów prac podróżni jadący ze stolicy Dolnego Śląska w kierunku Kłodzka, Międzylesia i Czech skorzystają już w grudniu tego roku” – zapowiada.

Remonty pozwolą na skrócenie czasu podróży, wzrost bezpieczeństwa i zwiększenie liczby połączeń na tej ważnej trasie. Najszybszy pociąg InterCity z Wrocławia do granicy polsko-czeskiej pojedzie w mniej niż 100 minut [rzeczywiście, o tym mówił wiceminister Malepszak]. Skróci się również czas przejazdu pociągów regionalnych.

Remont torów do Międzylesia pozwoli na podniesienie prędkości – do 120 km/h, ale tylko na wybranych odcinkach. Przewidziane są roboty  na 17 wiaduktach, m.in. w Kłodzku i Długopolu Górnym. Poprawione będą również warunki przejazdu przez tunel w Długopolu-Zdroju.  Więcej pociągów pojechać ma między Bardem a Kłodzkiem, ale dopiero od połowy 2025 roku. [kot]

AKTUALIZACJA Jak dowiemy się konkretnie kiedy zaczną się remonty i jakie w ich trwania będą utrudnienie dla pasażerów BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ. Na razie usłyszeliśmy, że „prace już się toczą”, a na odcinku Kłodzko-Międzylesie od 2 września do 16 października kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Zdjęcia: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Ehhhhh…. sobota, 13.07.2024 21:36
Oczywiście rok szkolny się zaczyna i jak zwykle wyłączają z...