Wizyta Prymasa Czech

poniedziałek, 10.11.2014 16:12 1963 1

W tym roku przypada 650. rocznica śmierci Arnoszta z Pardubic, pierwszego arcybiskupa diecezji praskiej – której do poł. lat 70. XX w. podlegała cała ziemia kłodzka – pochowanego w krypcie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku.  

Z tej okazji w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej – obchodzących w tym roku jubileusz 25-lecia, kłodzczanie mieli przyjemność gościć pielgrzymów z Czech. Wyjątkowym Pielgrzymem, który zaszczycił swoją obecnością nasze miasto był ks. kard. Dominik Duka – Prymas Czech. 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. Homilię wygłosił JE ks. bp Ignacy Dec, Ordynariusz Diecezji Świdnickiej. Wiernym zgromadzonym w kościele oo. Jezuitów została przybliżona sylwetka pierwszego arcybiskupa praskiego. Biskup podkreślił jak ważne jest utrzymanie dobrych stosunków międzynarodowych, szczególnie z naszymi sąsiadami z Czech i Niemiec. Przypomniał również postać jedynego świętego pochodzącego z ziemi kłodzkiej Gerharda Hirschfeldera. 

Ks. kard. Dominik Duka dziękował księdzu biskupowi, duchowieństwu dekanatu Kłodzko oraz władzom naszego miasta za serdeczne przyjęcie i gościnę pielgrzymów z Czech. Obiecał  również częściej zaglądać w te strony.
W nabożeństwie wzięli udział duchowni z Pragi, Niemiec, m.in. ks. infułat Franz Jung z Munster, oraz Polski. Prymas Dominik Duka otrzymał od biskupa świdnickiego pierścień wykonany specjalnie z okazji 10. rocznicy powstania Diecezji Świdnickiej. Natomiast z rąk przewodniczącego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Juliana Golaka statuetkę Arnoszta z Pardubic – jako wyraz wdzięczności za wieloletnie wparcie i nieocenioną pomoc dla Dni Kultury Chrześcijańskiej. 

Również burmistrz Kłodzka Bogusław Szpytma w imieniu swoim i społeczności miejskiej przekazał prymasowi okolicznościowy prezent, podkreślił że jego wizyta to ważne i symboliczne wydarzenie dla zamieszkujących te tereny chrześcijan, po czym zaprosił duchownego do ponownej wizyty w naszym mieście. 

Dalsza część spotkań przeniosła się w do Auli im. Arnoszta z Pardubic w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego, gdzie młodzież wysłuchała wykładu ks. kard. Dominika Duki. Na zakończenie uczestniczono w koncercie chóru z parafii Św. Bartłomieja w Pradze, po czym pielgrzymi przejechali do Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin.


http://www.klodzko.pl/

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

wtorek, 11.11.2014 14:17
a,czemu Ignac ze Świdnicy jestt tylko biskupem