Wielokrotnie łamali przepisy o czasie pracy kierowców [Foto]

wtorek, 21.9.2021 10:29 1299 0

Analiza czasu pracy kierowców wożących pasażerów na międzynarodowej linii z Pragi do Zaporoża wykazała m.in., że kierowcy wielokrotnie łamali przepisy o czasie pracy kierowców. Inspektorzy Transportu Drogowego z WITD Wrocław z oddziału w Kłodzku zakazali kierowcom dalszej jazdy do czasu odebrania wymaganych odpoczynków.

W sobotni poranek, 18 września 2021r. w Jeleniowie k. Kudowy-Zdroju dolnośląscy inspektorzy transportu drogowego, z którymi współpracowali funkcjonariusze KPP Kłodzko zatrzymali do kontroli autobus, którym ukraiński przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy osób na linii regularnej z Czech na Ukrainę.

Analiza danych z kart kierowców porównana z zapisami tachografu wykazała, iż stałą praktyką „szoferów” tworzących załogę było wyjmowanie kart z urządzenia rejestrującego celem zafałszowania swojej faktycznej aktywności i zarejestrowania odpoczynku, podczas gdy cały czas prowadzili autobus. Początkowo kierowcy próbowali wmówić kontrolującym, iż jeden z nich dosiadł się po przeszło trzech godzinach od rozpoczęcia jazdy, jednakże słyszący to pasażerowie ostatecznie rozwiali wszelkie wątpliwości i potwierdzili podejrzenia inspektora, że obaj kierowcy razem w Pradze rozpoczęli przewóz osób.

Ponadto kontrola wykazała, iż jeden z kierowców przed rozpoczęciem tak dalekiej podróży odpoczywał niewiele ponad 3 godziny. Obaj kierujący wielokrotnie przekraczali normy czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy nawet o kilka godzin.

Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi oraz zobowiązani do odebrania odpoczynku przed kontynuowaniem jazdy. Konsekwencji tych nieodpowiedzialnych działań poniesie również przewoźnik, wobec którego zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)