Wielki finał Marka Szpaniera. Ustępujący burmistrz rozdał nagrody tym, którzy swoimi sukcesami rozsławiają Szczytną

piątek, 19.4.2024 22:49 5287 7

Nagrody Burmistrza za 2023 rok – to był główny powód, dla którego w czwartkowe popołudnie, 18 kwietnia, wypełnił się specjalnymi gośćmi zajazd „Tajemniczy Ogród” w Szczytnej. Głównym aktorem tego widowiska był jednak ON: Marek Szpanier, burmistrz, który nie starał się teraz o ponowny wybór, a bez którego aktywności w lokalnym samorządzie trudno będzie sobie wyobrazić tę gminę.

– Witam przyjaciół! – powiedział burmistrz do wypełnionej sali. A na koniec spotkania usłyszał od nich życzenia, by dobrze mu się wiodło na emeryturze. Chwilę wcześniej chciał wznieść toast za zdrowie mieszkańców gminy [z tego co nam wiadomo: bezalkoholowy], ale... zabierać się do tego musiał czterokrotnie! Co podnosił kieliszek w górę, zgłaszał się ktoś, kto chciał mu jeszcze podziękować za lata pracy w urzędzie.

My zacznijmy jednak od Nagród Burmistrza dla uzdolnionej młodzieży i jej opiekunów. A tych na szczęście w Szczytnej nie brakuje. Kinga Goraj trenuje w UKS Szczytnik głównie nastolatki. I to w dyscyplinie choć pięknej, to jednak nie tak popularnej, jak piłka nożna czy tak rozpalającej zarobkami, jak tenis. A jeszcze do tego jest sekretarzem zarządu Polskiego Związku Biathlonu. To taka nasza lokalna „fisza”...

Jest jednak coś ważniejszego w tym, co robi. Widzieliście, jakie są relacje między nią, a młodymi dziewczynami, które pod okiem trenerki muszą naprawdę ciężko pracować? Jak między mistrzynią i adeptkami, ale i między nieco tylko starszą koleżanką, a wpatrzonymi w nią dziewczynami z paczki. Podsłuchaliśmy, że wymieniały się nawet uwagami o butach, bynajmniej nie sportowych. Piszemy to jak najbardziej poważnie.

Badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadzone wśród studentów, którzy uprawiali sport, pokazuje, że 90 proc. z nich doświadczało przemocy w klubach! Z pewnością nie w UKS Szczytnik. Wraz z trenerką nagrodzeni zostali przez burmistrza jej podopieczni: Amelia Bednarska, Martyna Bednarska, Alina Barszczewska, Maria Dorosz, Aleksandra Jacenowicz, Magdalena Pawlak, Kalina Bernat i Julian Bujanowski.

Inną propozycję dla młodzieży, co też docenił burmistrz, ma kickboxer i człowiek walki, Damian Filiński. W Fight Club Szczytna pod jego okiem przyszli mężczyźni mogą się mierzyć z rówieśnikami w sportowej walce, a nie w bijatykach. Kto nie był nastolatkiem, ten nie wie, jakie to ważne mieć twardego trenera. Oto nagrodzeni przez burmistrza: Konrad Bator, Kacper Jaworski, Oliwier Bzymek, Julian Baran i Piotr Fudała.

Opiekunem uczniów, który potrafi rozpalić w nich pasję i – mamy taką nadzieję – okiełznać przez to ich emocje, gdy siądą już „za kółkiem”, jest Mieczysław Wanecki. Za sukces w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym burmistrz nagrodził niedawnych absolwentów szczytniańskiej podstawówki: Igora Michalskiego, Mateusza Kaczkana, Mateusza Sitarza, Piotra Sudoła i Szymona Kocyłę.

A jeszcze usłyszycie o nagrodzonych gitarzystce Natalii Skrzydło i pianiście Jeremim Łukanusie... Potem już nagrody odbierali dorośli. Za pracę na rzecz rozwoju miasta i gminy Szczytna burmistrz wyróżnił siedmioro kierowników gminnych jednostek oraz sześcioro urzędników i księży oraz wszystkich, czyli 15 radnych. Nas zainteresowało natomiast 5 sołtysów, a zwłaszcza Teresa Gąbka, która rządzi Słoszowem od 25 lat!

Znaczącym wydarzeniem ostatnich lat była budowa remizy dla OSP Szczytna [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Warto wspomnieć, że burmistrz podkreślił tu rolę byłego nadleśniczego Przemysława Zwaducha z Nadleśnictwa Zdroje. Niedawno zastąpił go na stanowisku Tomasz Dziergas, ale obaj panowie w wielkiej komitywie pojawili się na uroczystości w „Tajemniczym Ogrodzie”. I nie były to chyba dobre miny do złej gry.

„Za remizę” wyróżnionych zostało 13 mężczyzn i wszyscy druhowie z OSP, a wśród nich są przecież kobiety. Szczególną estymą burmistrz darzy – i dał temu wyraz w czwartek – Bogusława Palko, od 33 lat prezesa OSP oraz Mariusza Sudaka, za 50 lat pracy na rzecz straży pożarnej. Inną zasługę na rzecz gminy mają Agnieszka i Marcin Lemańscy, laureaci konkursu fotograficznego „Gmina w obiektywie”. Bo to piękna gmina!

Dokładają się do tego właściciele nieruchomości, którzy remontują swoje domy, by nie szpeciły okolicy. Nagrodę za pierwsze miejsce w konkursie „Piękny dom 2023” otrzymała Wspólnota Mieszkaniowa „Szymon” z ulicy Wolności 1, drugie – Grażyna Śliwińska i Halina Dudaczyk z ulicy Wiejskiej 6, a trzecie – Natalia Olszewska z Batorowa. Tu nagrody były wyższe, ale i nakłady własne właścicieli znaczące.

– Nie patrzcie na te kwoty, które są na czekach, ale chcemy nagrodzić wszystkich... – jakby tłumaczył się Marek Szpanier. Nie widzieliśmy jednak, że ktoś lekceważył nawet te kilka setek. Za to dostrzegliśmy satysfakcję tych, którzy zostali docenieni. Stanisław Czarnik, szef rady gminy, której kadencja kończy się 30 kwietnia, dodał zaś: – Myślę, że będziemy mogli sobie spojrzeć w oczy. Ostatecznie oceniają to wyborcy.

Na ich mądrość w drugiej turze wyborów na burmistrza liczy sędziwy Kazimierz Drożdż, Honorowy Obywatel Szczytnej, jej były mieszkaniec i senator. W „Tajemniczym Ogrodzie” nie wskazał jednak wyraźnie swojego faworyta. My ze swej strony dodajmy, że wyborcy z gminy Szczytna w niedzielę będą wybierać spośród Bartosza Roguza i Krzysztofa Żaka [podajemy według alfabetu]. Który z nich zastąpi Marka Szpaniera? [kot]

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (6)

poniedziałek, 22.04.2024 18:36
A kto tam wpuścił tych dwóch zielonych pisiorków? Zwaduch i...
rysiu 67 poniedziałek, 22.04.2024 15:06
zapomniales ze zaklady pracy zlikwidowalo twoja ulubiona partia
Ten trzeci piątek, 19.04.2024 23:29
Przecież to ustawka przed drugą turą była... zdjęcie wtulonego zastępcy...
poniedziałek, 22.04.2024 08:39
No widzisz. A jednak nie... Tak to jest jak dzieli...
Leo niedziela, 21.04.2024 20:59
Niech juz znika ze sceny, dość zła poczynił
Kafel sobota, 20.04.2024 12:53
Piękna gmina, która przez ostatnie ponad 30 lat straciła 1/3...