Wiecie, kto teraz mieszka w pustelni na Cierniaku w Górach Złotych? Siostra, która używa wyłącznie wytrawnego wina

czwartek, 1.1.1970 01:00 7427 3

Cudze chwalicie, swego nie znacie... Zapomnieliśmy już nieco o pustelni na górze Cierniak (592 m n.p.m.) nieopodal Radochowa w gminie Lądek-Zdrój, a tam jest już nowa lokatorka. Zwrócił nam na to uwagę wrocławski podróżnik Krzysztof Świercz, który wraz z żoną Anną peregrynuje po ziemi kłodzkiej. Przytoczymy jego krótką opowieść. O miejscu i  jednej z dwóch pustelniczek w Polsce.

„Siostra (....) jest kolejnym pustelnikiem na Cierniaku. Już czternastym w ponad 170-letniej historii tego miejsca. Eremita Elizeusz mieszkał tu przed nią 23 lata [zmarł 10 czerwca ubiegłego roku, o czym pisaliśmy TUTAJ]. Siostra uważa go za świętego. Mówili na niego „pustelnik uśmiechu”. Wyjątkowa osoba w wyjątkowym mieszka miejscu.

Siostra opiekuje się kaplicą, modli się, żyje zgodnie z duchem przyrody i pisze ikonę ikon [bo ikony właśnie się „pisze”, a nie maluje]. Przynieśliśmy jej butelkę wina z Winiarni Radochowskiej od Zbigniewa Piotrowicza [m.in. autora książki „Sudeckość”, w której jest rozdział poświęcony bratu Elizeuszowi – więcej TUTAJ]. Zapytała, czy wytrawne...

[Krzysztof Świercz usłyszał, że do pisania ikon wytrawne się nadaje, miesza się je z jajkiem i dodaje barwniki, ap rzygotowanie tempery jajecznej to jedna z najtrwalszych i najlepszych metod pisania ikon.].

Na Cierniak wiodą schody fundowane przez lata przez wiernych. 229 stopni pątniczych. Na czternastym stopniu licząc od góry znajduje się napis „Polnische Freundschaft” („Polska przyjaźń”). Stopień ten ofiarowało Towarzystwo Przyjaciół Polski za udział Polaków w Wiośnie Ludów 1848 roku w Niemczech. Schody i bukowy tunel tworzą niezwykły klimat tego miejsca”.

– Polecam – kończy Krzysztof Świercz. My dodajmy, że miejsce to niezwykłe. Warto tam odwiedzić nie tylko Zbigniewa Piotrowicza [wręcz trzeba!], ale i Jaskinię Radochowską, która nie jest tak oblegana, jak jest słynna siostra w Kletnie. A sam Krzysztof Świercz polecał na naszych łamach fascynujące obrazki z doliny Czarnej Wody. Przeczytajcie TUTAJ, a koniecznie zobaczcie jego zdjęcia. [kot]

Zdjęcia: Anna i Krzysztof Świercz.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Iwona poniedziałek, 27.05.2024 19:44
Piękne miejsce. I pustelniczka piszącą ikony. Wszystko takie niesamowite. Oby...
ano poniedziałek, 27.05.2024 17:37
KŁODZCZYZNA to specyficzny region i tradycja...
Hej juhasy! Hej pisdekle! poniedziałek, 27.05.2024 17:03
W murowanej piwnicy, tańcowali pisowce.... Kazali se pięknie grać i...