Wakacyjnie z „Matematyka na zielono” w bibliotece w Starym Wielisławiu. Matma wcale nie musi być nudna! [FOTO]

środa, 12.7.2023 15:19 655 0

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu bierze udział w ogólnokrajowym projekcie „Matematyka na zielono”. Uczestnicy zajęć zderzają się z cyframi, geometrią, działaniami w sposób kreatywny. Operatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku.

Matematyka wcale nie musi być trudna i nudna, bo tak naprawdę z liczbami spotykamy się na co dzień. Więc w bibliotecznym zaciszu zaczęło się od liczenia uczestników. Potem każdy przedstawił się i identyfikował się ze swoja ulubioną cyfrą. Siódemka i czwórka były najczęściej wymieniane w tych grupach wiekowych, bo mają powiązania z datami urodzin uczestników (4-11 lat).

W kolejnym etapie, każdy wybrał sobie kartonowe pudło. Z tych pudeł miało powstać wyjątkowe, ekologiczne wielisławskie osiedle. Liczenia nie było końca. Za pomocą kostki do gry, dzieci losowały ilości okien do kartonowego domu. Po podsumowaniu, okazało się, że na kartonowym osiedlu znalazło się 21 okien i czworo drzwi.

Wszystkie powstałe budynki zostały pomalowane i ozdobione.  I tak powstały 3 budynki mieszkalne i jedna instytucja kultury, gdzie mieści się oczywiście biblioteka. Po bacznej obserwacji okazało się, że na osiedlu znalazły się także figury geometryczne kwadraty, prostokąty, trójkąty, koła).

Następnie rozmawiano o tym, jakie można zastosować rozwiązania oszczędnościowe związane z wodą na wielisławskim osiedlu. Padały pomysły na oszczędnie zużywanie wody poprzez naprawę kranu, który cieknie. Do mycia zębów stosować szklankę z wodą. Wykorzystaną wodę po kąpieli zużyć do podlewania ogródka. Kolejny sposób to łapanie deszczówki, która z kolei może posłużyć do umycia samochodu.

Jak podkreśla bibliotekarka Ewa, dzieci świetnie się bawiły i uczyły. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)