W sprawie hospicjów domowych w powiecie

środa, 14.10.2015 08:15 4094 2

Brak hospicyjnej opieki domowej na terenie powiatu kłodzkiego stanowi istotny i wciąż pogłębiający się  problem. Jego rozwiązaniem przy wsparciu poseł Moniki Wielichowskiej zajęły się już władze powiatu. Podjęto wstępne działania mające na celu skłonienie NFZ do przyznania powiatowi kontraktu na ten rodzaj działalności i zabezpieczenie naszym mieszkańcom dostępu takiej opieki. Poseł Wielichowska wystąpiła z interpelacją do Ministra Zdrowia Mariana Zembali oraz do dyrektor DOW NFZ.

Na terenie powiatu funkcjonują dwa oddziały stacjonarne medycyny paliatywnej w Kłodzku i w Polanicy Zdroju oraz jedna poradnia medycyny paliatywnej w Kłodzku. Opieka paliatywna w zakresie pobytu szpitalnego oraz poradni specjalistycznej jest więc zapewniona. Jednak wielu lekarzy rodzinnych oraz rodziny i pacjenci w stanach terminalnych sygnalizują konieczność rozszerzenia tej kategorii opieki o możliwość opiekowania się pacjentami w warunkach domowych, czyli w formie hospicjum domowego. Dotychczas zebrano w tej sprawie prawie 5400 podpisów od mieszkańców, którzy wspierają starania o utworzenie hospicjum domowego w powiecie.

Na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonuje ponad 20 hospicjów domowych, ale żadne w powiecie kłodzkim. Specyfika tej opieki polega na zminimalizowaniu odległości dojazdu do pacjenta, więc żaden świadczeniodawca spoza powiatu kłodzkiego nie ma możliwości objęcia opieką mieszkańców naszych gmin, głównie właśnie ze względu na rozległość terytorialną powiatu.

5 października podczas spotkania w Starostwie szczegółowo zagadnienie to poruszyli Maciej Awiżeń, poseł Wielichowska, wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk i  radna Maria Dukat-Krzonkalla. Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu następnym pozytywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Powiatu przygotowanej na wniosek Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ws. działań na rzecz utworzenia w powiecie kłodzkim hospicjum domowego.

W powiecie kłodzkim mamy zarówno wyspecjalizowaną i kompetentną  kadrę pielęgniarską, jak i lekarzy, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia opieki hospicyjnej w warunkach domowych i od lat służą swoim pacjentom w chorobach nieuleczalnych, zapobiegając bólowi, łagodząc cierpienia chorych i wspierając ich rodziny. Robią to do tej pory w ramach swoich praktyk POZ, ale potrzeby są dużo większe. Szacunkowe dane mówią, że tego typu opieki w powiecie kłodzkim może wymagać nawet ponad 1800 dorosłych i 70 dzieci.

źródło: Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

środa, 14.10.2015 23:42
od pisania interpelacji jest opozycja Moniczka chyba nie wie że...
autor środa, 14.10.2015 11:27
szkoda, że w całej tej sprawie zapomniano o głównej inicjatorce...