W Nowej Rudzie okradziono kościół. Policjanci się spisali: sprawcy już siedzą. Co skusiło złodziei? Będziecie zaskoczeni

czwartek, 22.2.2024 15:11 2662 2

Noworudzcy policjanci  zatrzymali sprawców kradzieży z włamaniem do remontowanego kościoła. Właściciel firmy straty oszacował na 11 tys. złotych. Funkcjonariusze odzyskali już część skradzionego mu mienia. Kara dla złodziei? Nawet 15 lat więzienia.

Jeszcze w styczniu funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie zostali powiadomieni o włamaniu do remontowanego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP przy ulicy Cmentarnej w Nowej Rudzie. Sprawą niezwłocznie zajęli się tamtejsi kryminalni. Już po kilku godzinach został ustalony i zatrzymany jeden ze sprawców przestępstwa. W środę, 21 lutego, zatrzymano drugiego mężczyznę podejrzanego o współudział .

Jest to wynik intensywnej pracy operacyjnej, dzięki której potwierdzono, że 38 i 48-latek działali wspólnie i w porozumieniu. Pod osłoną nocy wypchnęli okno w pomieszczeniu kościoła i dostali się do wnętrza. Tam znaleźli elektronarzędzia, które były pozostawione przez pracowników wykonujących remont. Sprawcy ukradli piłę spalinową, dwie gwoździarki, szlifierkę, wkrętarkę oraz arkusz blachy.

Śledczy ustalili, że podejrzani nie byli zainteresowani przedmiotami kultu religijnego, a także nic nie zniszczyli w kościele. Policjanci odzyskali część mienia, które ukryte było w miejscu zamieszkania jednego ze sprawców. Niestety, pozostałe przedmioty zostały sprzedane przypadkowo napotkanym osobom. Podejrzani po zatrzymaniu trafili do policyjnego aresztu.

Okazało się, że 48-latek w przeszłości był już karany za podobne czyny i odpowiadać będzie w warunkach powrotu do przestępstwa, gdzie w takiej sytuacji grozi mu kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast 38-latek, który przyznał się do przedstawionych zarzutów przestępstwa kradzieży, odpowie przed sądem i grozi mu kara na 10 lat pozbawienia wolności.

Umowa na remont zabytkowego kościoła została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. Jak wówczas informował burmistrz Nowej Rudy, Tomasz Kiliński, pracę obejmują renowację więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego na łupek naturalny, a także remont elewacji. Koszt to blisko 900 tys. złotych. Na zdjęciu kościół przed remontem. Historię zabytku można poznać TUTAJ. [-]

Zdjęcie główne: Przemek (NR) / poslka-org.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Ingo czwartek, 22.02.2024 22:00
Nieroby
Bogobojowy piątek, 23.02.2024 08:24
Ojojj.. Pan bucek nie obronił swojego dobytku? To po co...