W kominkach można palić drewnem: korzyści dla właścicieli kominków i kotłów!

piątek, 8.11.2024 00:00 1179

Wiele informacji w sieci to nieprawda!

Drewno od wieków jest popularnym źródłem ciepła w domach. W dzisiejszych czasach, mimo rozwoju nowoczesnych technologii grzewczych, wciąż cieszy się uznaniem wśród posiadaczy kominków i kotłów. Jego zalety to przede wszystkim odnawialność i stosunkowo niski koszt, zwłaszcza w porównaniu z innymi źródłami energii.

W ostatnim czasie w różnych mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o rzekomym zakazie palenia drewnem w kominkach i ogólnie użytkowania kominków na terenie całej Polski. W rzeczywistości takie informacje są nieprawdziwe. Częściowy zakaz palenia
w kominkach obowiązuje jedynie w województwie małopolskim i to w konkretnych lokalizacjach i w określonych okolicznościach, np. przy wyjątkowo złej jakości powietrza. W pozostałych regionach Polski nie ma ogólnopolskiego zakazu użytkowania kominków i palenia drewnem. Potwierdzeniem na to są np. lokalne przepisy uchwał antysmogowych.

Zgodnie z obowiązującymi normami, można palić drewnem w kominkach i kotłach, o ile przestrzega się określonych wymogów dotyczących jakości paliwa i efektywności energetycznej urządzeń grzewczych. Wymagania te są regulowane przepisami, które określają limity emisji i minimalne standardy wydajności kominków i pieców na drewno. Posiadacze kominków powinni jednak zwrócić uwagę na wybór drewna o wilgotności nieprzekraczającej 20%, co gwarantuje jego wysoką wartość opałową i zmniejsza emisję zanieczyszczeń.

Spalanie drewna w kominkach, a regulacje prawne.

Obecne przepisy dotyczące spalania drewna w kominkach są obiektem licznych regulacji, których celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Drewno pozostaje paliwem legalnym do spalania zarówno w kominkach, jak i w kotłach na terenie niemal całej Polski. Oznacza to, że posiadacz kominka może w nim palić, bez obawy o jakiekolwiek sankcje, pod warunkiem, że urządzenie spełniania określone normy emisji. Wprowadzenie w błąd opinii publicznej w tym zakresie wywołało wiele niepotrzebnego zamieszania. Warto sprawdzić lokalne przepisy antysmogowe lub skonsultować się
z rzetelnymi źródłami, które będą w stanie dostarczyć prawdziwych i zgodnych ze stanem prawnym informacji, dotyczących opisywanego zagadnienia.

Gdzie sprawdzić, czy którego użytkujesz lub chcesz kupić posiada odpowiednie oznaczenia i certyfikaty?

W Polsce wielu producentów kominków i kotłów na biomasę, jak na przykład Unico – kominki, już kilkanaście lat temu projektując i produkując swoje urządzenia zadbało o to, aby ich kominki były zgodne z mającymi wejść w życie normami, w szczególności wymaganiami Ekoprojektu, który reguluje limity emisji pyłów i substancji szkodliwych.

Wyprodukowane urządzenia musiały zostać poddane badaniom prowadzonym przez niezależne instytuty badawcze zlokalizowane w kraju lub za granicą. Końcowym efektem całego procesu, ważnym z punktu widzenia użytkownika są tzw. tabliczki znamionowe, czyli etykiety przygotowane zgodnie z wytycznymi kilku aktów prawnych. Charakterystycznym elementem takiej etykiety jest znak CE, przy którym znajdują się dwie ostatnie cyfry roku,
w którym prowadzone były badania. Etykieta taka zazwyczaj jest przymocowana do urządzenia. Dodatkowym dokumentem (który może być wymagany w przypadku ewentualnej kontroli), jest Deklaracja Właściwości Użytkowych – czyli deklaracja, za pomocą której producent zaświadcza zgodność urządzenia z wymaganiami Ekoprojektu. Deklaracje zamieszczane są na stronach producentów i/lub dołączane do dokumentacji urządzenia.

O co chodzi z klasami urządzeń? Czy kominek ma klasę?

Jak już zostało wspominane wyżej kominki opalane drewnem, podobnie jak inne urządzenia grzewcze, podlegają różnym normom i regulacjom mającym na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawę efektywności energetycznej. Jednak pytanie, czy kominki mają klasy emisyjne, wymaga pewnego wyjaśnienia.

Klasy emisyjne dotyczą wyłącznie kotłów, a nie kominków. Kotły centralnego ogrzewania klasyfikowane są na podstawie normy PN-EN 303-5:2012, która definiuje pięć klas emisyjnych (od 1 do 5). O klasę pytamy w przypadku kotłów / pieców, dokonując zakupu kominka należy sprawdzić, czy posiada dokumentację, świadczącą o zgodności z Ekoprojektem.

Podsumowanie

Podsumowując, drewno jest paliwem ekologicznym i zarówno w kominkach, jak i kotłach można nim palić. Należy jedynie pamiętać i zweryfikować czy urządzenie, które posiadamy lub chcemy zakupić spełnia odpowiednie normy emisyjne i ma określony poziom efektywności energetycznej, czyli krótko mówiąc – czy jest zgodne z Ekprojektem.

 

Dla zainteresowanych szczegółowymi wytycznymi - poniżej informacja o podstawowych aktach prawnych regulujących wyżej opisany temat.

  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią,
  • Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe,
  • Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
  • UCHWAŁA NR XLI/1407/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego,
    z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.