komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 17 kwietnia 2021

Rudolfa, Roberta

W Kłodzku planowana jest budowa nowych mieszkań. Burmistrz podpisał porozumienie z KZN

wtorek, 16.2.2021 21:33 , komentarze: 0 , odsłony: 901
kategorie artykułu:

Miasto Kłodzko, jako pierwsze w powiecie kłodzkim, wyraziło chęć przystąpienia do programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W tej sprawie burmistrz Michał Piszko podpisał porozumienie z wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości, Jarosławem Puckiem, które w przyszłości ma zaprocentować realizacją inwestycji mieszkaniowych na terenie miasta. 

 - Dzisiejsze porozumienie z KZN nie jest jeszcze takim formalnym podpisaniem umowy spółki SIM-u czyli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, ale służy temu żebyśmy wymieniali informacje między sobą, przygotowali grunty, które mamy do dyspozycji, rozpoczęli cały proces inwestycyjny pod kątem uzyskania odpowiednich dokumentów tj. pozwolenia na budowę - mówi Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. - Mamy przygotowaną nieruchomość gminną przy ul. Warszawy Centrum i liczę na to, że w pierwszym kwartale 2023 roku pierwsza łopata zostanie wbita i ten SIM zafunkcjonuje na terenie gminy miejskiej Kłodzko. Bardzo ważne jest żeby w SIM-ie uczestniczyło wiele gmin z powiatu kłodzkiego, jak również spoza powiatu. warunkiem kluczowym jest to żeby SIM miał 950 do 1000 mieszkań żeby ta spółka, które zostanie powołana będzie się w przyszłości bilansować i sama utrzymywać tylko i wyłącznie z zarządzania tymi nieruchomościami, które będą portfelu tej spółki.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. 

Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym. Najemcy będą mogli również po 15-20 latach zostać właścicielami mieszkania.

- Takich porozumień z gminami mamy już ponad 60 natomiast w niektórych regionach przystępujemy już w tej chwili do tworzenia spółek, które będą budowały te mieszkania. Jesteśmy troszkę dalej niż w przypadku Kłodzka czy ziemi kłodzkiej, ale te różnice są niewielkie dlatego, że ustawa weszła w życie dopiero w styczniu br. - mówi Jarosław Pucek, wiceprezes KZN. 

 

- W Kłodzku, według list jakie mamy w materiałach gminy, potrzebnych jest obecnie między 100-150 mieszkań. Tyle osób aplikuje do gminy o uzyskanie tego mieszkania, ale niestety nie łapią się na te progi, które są w uchwale z 2015 roku.  SIM-y dedykowane będą dla tych osób, które pracują, a nie są w stanie uzyskać kredytu albo nie mają na wkład własny tych 30% i te osoby, które nie kwalifikują się na przydział ponieważ mają za wysokie zarobki do mieszkania komunalnego lub socjalnego - wyjaśnia burmistrz Kłodzka. - Ze strony gminy jedynym obciążeniem  jest samo wniesienie gruntu aportem do spółki i podatek VAT, który trzeba zapłacić od wartości tego gruntu. To jedyny koszt jaki ponosi gmina i to jest też ważne, bo w przyszłości ta spółka nie obciąża w żaden sposób budżetu gminy. Nie ma żadnych poręczeń, wszytsko odbywa się poza gminą, ale oczywiście we władzach spółki jest przedstawiciel gminy, który to nadzoruje.

Na spotkanie zostali zaproszeni włodarze miast i gmin powiatu kłodzkiego, którzy również wyrazili chęć dołączenia do programu. 

- Idea jest szczytna i zasadna. Taką potrzebę w Polanicy odczuwamy nawet bardziej niż w innych gminach ze względu na to, iż w Polanicy od wielu lat trwa boom inwestycyjny i ceny kształtują się na bardzo wysokim poziomie co powoduje, że mieszkańców miasta, szczególnie młodych po prostu nie stać na własne m4. Tu widzimy szansę, aby zatrzymać emigrację do sąsiednich gmin czy powiatów. Myślę, że z dużym zainteresowaniem podejdziemy do tematu - mówi Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju. 

Chęć dołączenia do inicjatywy wyrazili także m.in. samorządowcy z Lądka-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej czy Kudowy-Zdroju, którzy w najbliższym czasie planują indywidualne spotkania z przedstawicielami KZN. 

 

Wasze komentarze

środa, 14.4.2021 09:03
poniedziałek, 12.4.2021 08:31
1
wtorek, 6.4.2021 15:31
czwartek, 1.4.2021 14:35
2
poniedziałek, 29.3.2021 13:45
środa, 24.3.2021 14:51