komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 18 lipca 2019

Erwina, Kamila

Uwaga przejazd kolejowy! Nie ryzykuj życiem własnym i innych

czwartek, 4.7.2019 10:26 , komentarze: 0 , odsłony: 273
kategorie artykułu:

Kierowco, na drodze jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za osoby, które z Tobą podróżują. Nie ryzykuj życiem swoim i innych. Stosuj się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W rejonie przejazdów kolejowych zachowaj szczególną ostrożność. Próbując zdążyć przed nadjeżdżającym pociągiem, tak naprawdę ścigasz się ze śmiercią.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych są niezmienne od lat. Zachowanie szczególnej ostrożności to bezsprzecznie najważniejsza z nich. Policjanci przypominają, że w chwili gdy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd. Nawet w sytuacji, gdy rogatki nie zostały jeszcze opuszczone, bądź ich opuszczanie dopiero się rozpoczyna. Kierujący, którzy myślą, że zdążą  przed zamykającym się szlabanem i nadjeżdżającym pociągiem, popełniają poważne wykroczenie i ryzykują życiem wielu osób. Kilkanaście zaoszczędzonych sekund nie jest warte narażania siebie i innych na tak ogromne niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy także o tym, że jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni również za osoby, które przewozimy w naszym pojeździe. Są to niejednokrotnie nasi najbliżsi. Dbamy o nich na co dzień, troszczymy się każdego dnia o ich bezpieczeństwo, dlatego niezrozumiałe są sytuacje, gdy łamiąc przepisy ruchu drogowego w obrębie przejazdów kolejowych – ryzykujemy ich życiem i zdrowiem. Wypadki na torach są bowiem często zdarzeniami tragicznymi w skutkach. Warunki techniczne pociągów uniemożliwiają natychmiastowe zatrzymanie w sytuacji zagrożenia. Niejednokrotnie ich droga hamowania wynosi nawet kilkaset metrów.

Ważne jest, aby w sytuacji gdy już znajdziemy się pomiędzy opuszczonymi zaporami, bez wahania wyłamać szlaban i uciec ze śmiertelnej pułapki. Producenci rogatek kolejowych już na etapie projektowania tych urządzeń, przewidują możliwość ich siłowego usunięcia. Dlatego koszt naprawy takich uszkodzeń jest niewielki i zupełnie nieporównywalny do skali zagrożenia, jakie stwarza pozostanie na torach. Ponadto w przypadku potrzeby pilnego wezwania służb, gdy nie będziemy potrafili określić dokładnego miejsca zdarzenia, na napędzie rogatki lub z tyłu znaku zwanego krzyżem św. Andrzeja znajduje się żółta naklejka z numerem skrzyżowania. Podajmy ten numer dyspozytorowi.

Na mniej uczęszczanych trasach kierowcy mogą spotkać przejazdy niestrzeżone - pozbawione rogatek, oznaczone znakami drogowymi. Przed przejazdami ustawione są przede wszystkim znaki  tzw. krzyże św. Andrzeja informujące o przejeździe jedno- lub wielotorowym i wyznaczające miejsce zatrzymania pojazdu. Poza tym możemy natknąć się na słupki wskaźnikowe z pochyłymi kreskami, oznaczające zbliżający się przejazd. Bardzo często stosuje się dodatkowo znak „Stop” zobowiązujący kierujących do bezwzględnego zatrzymania pojazdu i ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Ponadto w obrębie przejazdów można zobaczyć też znaki ostrzegawcze.

Niestety pomimo licznych apeli do kierowców o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności, doszło w ostatnim czasie do dwóch tragicznych w skutkach wypadków na przejazdach kolejowych. W ich wyniku aż 6 osób straciło życie. W obu przypadkach wstępne ustalenia śledczych wskazują na to, że kierujący pojazdami wjechali na przejazd tuż pod nadjeżdżający pociąg. Te dwa wstrząsające zdarzenia dobitnie przypominają o tym, aby zawsze zbliżając się do torów, zachować szczególną ostrożność.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
środa, 17.7.2019 13:06
środa, 17.7.2019 09:35
środa, 17.7.2019 08:49
wtorek, 16.7.2019 14:17
wtorek, 16.7.2019 10:44
wtorek, 16.7.2019 09:29
poniedziałek, 15.7.2019 12:40
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK
Praca na GoWork
Praca na GoWork