komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Uwaga na niechronionych uczestników ruchu drogowego

wtorek, 6.11.2018 09:26 , komentarze: 0 , odsłony: 292
kategorie artykułu:

Na drogach nadal panuje duży ruch jednośladów, w tym rowerzystów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji rowerzysty z innym kierującym, to on ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z niej bez obrażeń. 

Znaczącym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowników "dwóch kółek" jest sprawny i właściwie wyposażony rower. 
Przypominamy, że rower powinien być wyposażony: 
- w światło pozycyjne barwy białej z przodu, 
- w światło odblaskowe barwy białej z przodu, 
- w światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu, 
- w światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu, 
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, 
- dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. 


Pamiętajmy, że kierowanie rowerem po zapadnięciu zmroku lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych niewątpliwie zwiększa ryzyko wypadków. Dlatego miłośnicy jednośladów powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. 
Pomimo, iż przepisy nie wymagają używania kasków ochronnych, każdy a szczególnie najmłodsi powinni w takim kasku jeździć. Elementy odblaskowe umieszczone na odzieży zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem. To, że rowerzysta widzi samochód nie oznacza, że widzi go również kierujący innym pojazdem. Dlatego na drodze należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie możemy skorzystać ze ścieżek rowerowych. 

Przypominamy, że dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem przez osobę w wieku od 10 do 18 lat jest karta rowerowa. Może to być również karta motorowerowa. Natomiast od osoby, która ukończyła 18 lat nie wymaga się uprawnień do kierowania rowerem.  Pamiętajmy, że dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej . 
Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Zatem korzystajmy z dróg w taki sposób, aby to nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. 

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku sukcesywnie dążą do tego, aby wyeliminować z naszych dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu lub są pod działaniem środków odurzających. Każdego dnia w różnych porach kontrolują również kierujących rowerami.

Na terenie powiatu kłodzkiego realizowany jest Powiatowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Rowerzystów. 

Oficer Prasowy KPP w Kłodzku
podinsp.Wioletta Martuszewska

 

Wasze komentarze


ABC OGRODU
ABC OGRODU
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe