komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 13 grudnia 2018

Lucji, Otylii

Upadek to nie przypadek! Rolniku przygotuj się do zimy - zadbaj o prawidłowy stan nawierzchni podwórza i ciągów komunikacyjnych w obrębie gospodarstwa rolnego

czwartek, 6.12.2018 13:01 , komentarze: 0 , odsłony: 184
kategorie artykułu:

Wraz z nadchodząca zimą, wzrasta ryzyko upadków osób. Niesprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe – opady deszczu, śniegu oraz niskie temperatury, często powodują, iż nawierzchnie podwórzy i ciągów komunikacyjnych gospodarstw pokrywają się błotem, kałużami, a dodatkowo przy ujemnych temperaturach, śniegiem i lodem. Nieutwardzone podwórza, brak odprowadzenia wód opadowych, nieużywanie odpowiedniego obuwia roboczego, to zagrożenia przyczyniające się w głównej mierze do zaistnienia ryzyka upadku.

Aby zmniejszyć ryzyko upadku, a w konsekwencji groźnych kontuzji, powinniśmy zadbać we własnym zakresie o prawidłowy stan podwórzy i ciągów komunikacyjnych w obrębie naszych gospodarstw. Jeszcze przed nastaniem okresu jesienno-zimowego, w sprzyjających do tego warunkach, należy zniwelować nierówności i w miarę możliwości utwardzić nawierzchnie podwórzy. Zadbajmy o prawidłowe odprowadzanie wód opadowych, poprzez regularne czyszczenie rynien na budynkach mieszkalnych i gospodarczych oraz na bieżąco udrażniajmy wszelkiego rodzaju odpływy, rowy itp. Bezwzględnie używajmy podczas pracy w gospodarstwie, odpowiedniego obuwia roboczego z podeszwą antypoślizgową. Ryzyko upadku wzrasta na śliskiej nawierzchni pokrytej lodem i śniegiem, dlatego też podwórza i ciągi komunikacyjne, należy regularnie odśnieżać, posypywać piaskiem, szlaką lub solą oraz dbać o ład i porządek. Miejsca te powinny być niczym nie zastawione, bez porozrzucanych przedmiotów i narzędzi pracy zwiększających ryzyko potknięcia i upadku.

Regularne utrzymywanie prawidłowego stanu nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych oraz porządek w ich obrębie, z pewnością zmniejszy ryzyko upadku, a co za tym idzie, jego nieprzyjemnych skutków. Upadki często prowadzą do groźnych kontuzji, które eliminują rolników z pracy na dłuższy czas, co może negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie gospodarstwa.

Dbajmy o własne zdrowie i unikajmy upadków, czerpiąc przyjemność z bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Opracowano na podstawie materiałów i broszur prewencyjnych KRUS (www.krus.gov.pl)

 

Wasze komentarze


wtorek, 11.12.2018 14:56
poniedziałek, 10.12.2018 16:03
poniedziałek, 10.12.2018 08:51
poniedziałek, 10.12.2018 08:48
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele