komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 9 maja 2021

Bozydara, Grzegorza

Umowa na przebudowę dusznickiej remizy strażackiej podpisana [Foto]

środa, 21.4.2021 14:20 , komentarze: 0 , odsłony: 704
kategorie artykułu:

Na przebudowę remizy strażackiej miasto czekało od dawna. Po wielu perypetiach związanych z projektem budowlanym, sposobem finansowania oraz uzgodnieniami konserwatora zabytków, w końcu ruszy jej przebudowa.

Do przetargu na realizację tego zadania wpłynęło pięć ofert. Spośród nich wybrana została najkorzystniejsza od firmy F. H. U. „SZAREK” s. c. z którą w dniu dzisiejszym  podpisana została umowa. Sygnowali ją ze strony miasta: burmistrz, Piotr Lewandowski oraz skarbnik gminy Katarzyna Skowron, a ze strony wykonawcy Maria i Jan Szarek. Udział w spotkaniu wzięła również zastępczyni burmistrza Karolina Łuszczki, sekretarz gminy Wiesław Bator oraz kierownik budowy Sławomir Grzegorzewicz.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji wykonane zostaną prace związane z przebudową głównego budynku remizy, części socjalnej oraz wieży. W ramach inwestycji wykonane zostaną m.in.: przebudowa istniejących wjazdów do garaży oraz więźby dachowej, w celu umożliwienia parkowania w garażu wozu bojowego; wymiana posadzki; wykonanie nowych instalacji elektrycznych, sanitarnych i c.o.; docieplenie remizy; wykonanie kompleksowego remontu dachu; montaż nowoczesnych bram garażowych, sprzężonych z sygnalizacją alarmową, uruchamianą w momencie włączania alarmu i wyjazdu do akcji. W części socjalnej wymienione zostaną instalacje elektryczne, sanitarne i c. o. Zostaną także wykonane szatnie i toalety (damskie i męskie). Dzięki zamontowanym wewnątrz wieży wyciągarkom do węży, wieża odzyska swoją dawną funkcję suszarni węży. Cały budynek otrzyma nową elewację, wizualnie wpisującą się w otoczenie. Wartość umowy to 850.000,00 zł.

Remont remizy jest przede wszystkim zdeterminowany potrzebą garażowania wozu bojowego, który z powodu zbyt dużych rozmiarów nie mógł być parkowany w dotychczasowej remizie. Do tej pory wóz bojowy był trzymany w tymczasowym garażu, wybudowanym przed remizą.  Pozyskanie środków finansowych na przebudowę remizy nie było prostym zadaniem. Z racji tego, że budynek remizy strażackiej został indywidualnie ujęty w wykazie zabytków dla powiatu kłodzkiego, nie został jednak indywidualnie ujęty w rejestrze zabytków, który determinuje wyższy reżim ochrony. Brak indywidualnego ujęcia budynku w rejestrze zabytków uniemożliwił gminie wnioskowanie o pozyskanie środków na realizację inwestycji mającej na celu remont i przebudowę remizy w programach dedykowanych ściśle ochronie zabytków zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym, np. PO MKiDN Ochrona zabytków, programie UMWD (dotacja z budżetu Województwa Dolnośląskiego na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na obszarze województwa dolnośląskiego) czy chociażby dotacji udzielanych przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu - zapisy regulaminowe wszystkich ww. mechanizmów finansowania ochrony zabytków wykluczają remizę, wpisaną jedynie do wykazu zabytków, w sposób podmiotowy.

Środki finansowe udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace remontowe rozpoczną się w drugiej połowie kwietnia. Termin realizacji zadania, według umowy to 8 miesięcy od daty jej podpisania. Pod koniec roku dusznicka Ochotnicza Straż Pożarna będzie mogła cieszyć się nową remizą, a wóz bojowy nie będzie musiał już stać w blaszanym garażu tymczasowym. 

 

Wasze komentarze