Triumf strażaków z Trzebieszowic. Czy OSP padły ofiarą politycznej gry: kto płaci, ten wymaga? [FOTO]

sobota, 1.10.2022 22:45 3495 11

Zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu kłodzkiego zapowiadały się na wielkie święto. NIe ma przecież bardziej ofiarnych i oddanych lokalnym społecznościom ludzi niż strażacy. Już tradycyjnie polityka okazała się jednak ważniejsza od szacunku dla tych szlachetnych ludzi. Ale może to tylko plotka?

OSP działają w miastach i wielu wsiach naszego powiatu, gmin jest w nim 14, a na stadionie w Nowej Rudzie-Słupcu, gdzie rozgrywane były zawody, nie pojawiła się reprezentacja nawet połowy z nich. Z pewnością strażacy tego dnia meli coś ważniejszego do roboty, niż zmierzyć się ze swoimi kolegami. A tu nie sama rywalizacja była najważniejsza, ale doskonalenie własnych umiejętności. To od nich zależy często nasze zdrowie, ale i życie. Lepiej wyszkolony i wyposażony strażak, to większe szanse dla nas, jeśli wydarzy się nieszczęście.

Ale w Nowej Rudzie Słupcu usłyszeć można było, że skoro starosta powiatu kłodzkiego, Maciej Awiżeń, jest z Platformy Obywatelskiej, pojawiła się oczywiście posłanka Monika Wielichowska z tej samej partii, nie będzie więc polityków związanych z obozem władzy, w tym samorządowców z powiatu kłodzkiego. – Na bibki z Michałem Dworczykiem [byłym już szefem kancelarii premiera, ciągle posłem z okręgu wałbrzyskiego] chodzili w te pędy, ale na strażakach im nie zależy... – usłyszeliśmy od człowieka, który zna temat. Ponoć szefowi gmin sympatyzujących z PiS mieli nieformalnie zakazać strażakom wyjazdu na powiatowe zawody, choć aż nie chce nam się wierzyć, by ich motywacje były aż tak niskie, jak polityka. Co im miałby zawinić komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Rafał Chorzewski, który wręczał nagrody?

Jedynym „włodarzem”, który od początku do końca kibicował swoim strażakom z Trzebieszowic, był Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju {towarzyszył mu też burmistrz Międzylesia, Tomasz Korczak, ale nie dotrwał do dekoracji]. Kaczmarczyk nawet nie musiał trzymać zaciśniętych kciuków: druhny i druhowie z trzebieszowickiej OSP są doskonale wyszkoleni. Mężczyźni trzeci raz z rzędu wygrali powiatowe zawody rozgrywane co dwa lata, do remizy wrócili więc z okazałym pucharem, który zostanie już u nich na stałe. Drużyna kobieca zajęła drugie miejsce.

Dla tych strażaków, którzy pojawili się w Nowej Rudzie-Słupcu, zawody nie były trudne, ale liczył się czas, w którym najpierw pokonywali okrążenie stadionu na bieżni – a tam ustawione były rozliczne przeszkody, a potem sprawność i precyzja w posługiwaniu się sprzętem gaśniczym. Reporter portalu doba.pl, który nie dowierzał, że dziewczyny mogą tak dokładnie wycelować w źródło ognia, stanął w jego miejscu. Chciał mieć atrakcyjne ujęcie. Szybko został skarcony! I cały mokry... Ale nikt się nie śmiał! Zobaczcie zresztą w naszej galerii zdjęć, jak szybko i z jaką powagą startowali druhowie z Trzebieszowice.

Wśród strażaczek i strażaków przeważali młodzi i bardzo młodzi ludzie, nie była to więc smętna impreza. Każde zadanie wykonywane było jednak z pełnym zaangażowaniem, bez chichotów czy cienia relaksu. Znacie to zapewne Państwo. Strażacy ochotnicy to ludzie z krwi i kości. Jedni są mądrzy, inni raczej oddani. Mają swoje problemy, a czasem przysparzają ich nam. Ale gdy przyjdzie im ratować nasze życie, robią to bez wahania. Nie pytają, jakie kto ma poglądy i na kogo zagłosuje w wyborach. Za to należy im się wielki szacunek. Kropka.

Na co dzień widzimy, jak zmienia się sprzęt strażacki, w jakie cuda są teraz wyposażeni ochotnicy. W Nowej Rudzie-Słupcu widać było też, jak strażacy dbają o ten sprzęt. Nawet stareńki żuk, którym przyjechali na zawody, nie tylko był sprawny, ale wyglądał jakby przed chwilą wyjechał z fabryki. Burmistrz Kaczmarczyk „swoim” strażakom dał dodatkową nagrodę – nowy komputer. – Dzięki nim spokojniej śpię... – wyjaśnił. Nic dodać, nic ująć. A szampan lał się na trzebieszowiczan strumieniami... Zachwyceni byli tym strażacy z czeskiego Broumova, którzy też zasłużyli na polskie medale. [kot]

A oto zwycięzcy zawodów:

W kategorii drużyn żeńskich triumfowała OSP w Pławnicy, gmina Bystrzyca Kłodzka.

Drugie miejsce zajęły druhny z OSP w Trzebieszowicach, gmina Lądek-Zdrój.

Trzecie – OSP w Domaszkowie, gmina Międzylesie.

W kategorii drużyn męskich zwycięstwo, trzeci raz z rzędu, odnieśli druhowie z OSP w Trzebieszowicach w gminie Lądek-Zdrój.

Na drugim miejscu uplasowali się druhowie z OSP w Pławnicy w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Na trzecim z OSP w Domaszkowie w gminie Międzylesie.  

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

Katarzyna poniedziałek, 03.10.2022 09:50
Artykuł , jak wszystkie w dobie , przesiąknięty nienawiścią do...
Helmut Klopp poniedziałek, 03.10.2022 12:31
PiS to zwis.
Ciekawy poniedziałek, 03.10.2022 11:22
A czy ktoś zaprosił polityków z PiS? Wątpię. Jeżeli gospodarz...
doba.pl/dkl poniedziałek, 03.10.2022 11:42
ale w tym tekście przecież nie o obecność polityków chodzi...
xyz niedziela, 02.10.2022 10:41
Dobrze że wyjeżdżają na interwencję do wszystkich, a nie tylko...
doba.pl/dkl niedziela, 02.10.2022 09:32
Słuszne
Minus niedziela, 02.10.2022 00:03
Nie wójt a burmistrz Miedzylesia, to gmina miejsko wiejska.
doba.pl/dkl niedziela, 02.10.2022 00:14
słusznie
Janek sobota, 01.10.2022 23:40
Mała poprawka: OSP są w miastach i wsiach naszego powiatu,...
doba.pl/dkl sobota, 01.10.2022 23:42
słusznie
obserwator sobota, 01.10.2022 23:18
Nic dodać nic ująć ... Czegóż można się spodziewać po...