Transformacja energetyczna Lądka-Zdroju budzi podziw w Europie. Czy Roman Kaczmarczyk wystartuje w wyborach?

poniedziałek, 12.2.2024 10:24 4491 8

Serwis Deutsche Welle opisuje transformację energetyczną Lądka-Zdroju i pomysły burmistrza Romana Kaczmarczyka. „Polska: Uzdrowisko stawia na energię odnawialną, aby zapewnić czyste powietrze” – tytułuje redakcja artykuł, który ukazał się w języku angielskim i jest częścią cyklu o „społecznościach energetycznych” w Unii Europejskiej, w naszym przypadku o Lądeckiej Spółdzielni  Energetycznej.

Dziennikarka Marta Thor zaczyna od tego, co przecież my wszyscy dobrze wiemy: Lądek-Zdrój przez lata dławił się smogiem. Zwraca jednak uwagę na coś, co dla mieszkańców kurortu wydaje się nie być oczywiste. Kurort zwrócił się ku odnawialnym źródłom energii i poprawił jakość powietrza. Udało się też obniżyć koszty energii elektrycznej. Serwis dw.com jednoznacznie wiąże to z działaniami burmistrza Kaczmarczyka.

Marta Thor pisze, że kiedy Kaczmarczyk pierwszy raz został burmistrzem i ogłosił pomysł elektrowni słonecznej, „ludzie myśleli, że zwariował”. Po latach konsekwentnych działań miasto ma czystsze powietrze, własną i tanią energię elektryczną, jest też na dobrej drodze do całkowitego uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw. Wszystkie gminne obiekty już teraz zasilane są lokalną „zieloną energią”. Czas na mieszkańców.

Który to już entuzjastyczny tekst na temat rewolucji energetycznej w tym uzdrowisku? My pisaliśmy o niej wielokrotnie. Jaki będzie miała finał? Burmistrz przyznaje, że jeśli mieszkańcy Lądka-Zdroju nie zagłosują teraz na niego, to będzie zawiedziony. Co wtedy zrobi? Może będzie doradzał innym gminom. Jest już ekspertem. „Według Kaczmarczyka, transformacja w Polsce dopiero się zaczyna” – tak kończy tekst DW. [kot]

PS W poniedziałek, 12 lutego, spytaliśmy burmistrza Kaczmarczyka, czy będzie się ubiegał o ponowny wybór. Odpowiedział, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. – Do 4 marca mam czas – dodał. Wtedy mija termin zgłaszania kandydatów. Na razie Lądek-Zdrój rozbił bank podczas wręczania nagród starosty [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Farma fotowoltaiczna została nagrodzona w kategorii „Inicjatywa proekologiczna”.

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (7)

s23 środa, 14.02.2024 05:57
odwiert na wody termalne nietrafiona inwestycia panele sloneczne nie za...
Krokodyl wtorek, 13.02.2024 11:40
A ile mniej pieców w Lądku funkcjonuje dzięki farmie fotowoltaicznej?...
Zniesmaczona poniedziałek, 12.02.2024 23:58
Tekst pod publiczkę, niezgodny z rzeczywistością. Mieszkańcy Lądka nie zauwazyli...
Stanisław G. poniedziałek, 12.02.2024 23:13
Na obliczaniu mocy to ja się trochę znam. Średnia moc...
Iwona poniedziałek, 12.02.2024 16:30
W teorii moze jest to czyste powietrze. Ale w praktyce...
czystepowietrze poniedziałek, 12.02.2024 13:18
Oddam pompę i dopłacę.
J. poniedziałek, 12.02.2024 11:42
Gratulacje! Pozazdrościć mieszkańcom! Czyste powietrze w cenie!