Tłumy na Święcie Papieru w Dusznikach

środa, 29.7.2015 10:20 5659 0

W dusznickim młynie papierniczym 25 i 26 lipca bawiono się na XV Święcie Papieru – największym w Polsce festynie rodzinnym poświęconym papierowi. Liczne atrakcje oraz możliwość dokładnego obejrzenia zabytkowej papierni zachęciły aż 10 tys. osób z całej Polski oraz Czech, Niemiec, Holandii i wielu innych krajów do odwiedzenia Muzeum Papiernictwa.

Pracownicy muzeum przygotowali dla gości wiele warsztatów. Można było samodzielnie wyczerpać papier, ozdobić go metodą shibori lub batiku, zadrukować, używając XIX-wiecznej „drukarki”, ostemplować przy użyciu suchej pieczęci, jak również zbadać jego grubość, gramaturę i elastyczność.

Na zaproszenie Muzeum Papiernictwa przyjechali również wystawcy z całej Polski, bogato wypełniając muzealny dziedziniec. Wśród nich byli: garncarz, sprzedawcy biżuterii, ekologicznych przetworów, ceramicznego rękodzieła, zaprzyjaźnieni z Muzeum przedstawiciele: Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, Biura Promocji Miasta Duszniki-Zdrój, Muzeum Filumenistycznego z Bystrzycy Kłodzkiej, Polskiego Towarzystwa Origami, heraldyki i sfragistyki (Tadeusz Grajpel) oraz mistrzowie sitodruku (Dawid Hadar), kaligrafii (Adam Kusiak) i twórcy papierowych ozdób technikami quillingu, iris holdingu czy scrapbookingu.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentował wicemarszałek Andrzej Kosiór, który w sobotę oficjalnie zainaugurował XV Święto Papieru. Z jego rąk dyplomy oraz kosze produktów regionalnych odebrali zwycięzcy konkursu na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną podczas papierowego festynu. Okazali się nimi: Katarzyna Wróblewska – za obraz z widokiem papierni wykonany metodą quillingu, Ewa Głowak – za bombkę z wizerunkiem Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich oraz Joanna Stopyra – za wizerunek dusznickiego Muzeum malowany na szkle.

W sobotę i niedzielę rozstrzygnięte zostały konkursy: trójbój papierowy o nagrodę Prezesa Mondi Świecie S.A. tzw. (podnoszenie papierowej sztangi, pchnięcie kulą papierową i rzut rolką papieru toaletowego do kosza) oraz konkurs wiedzy o papierze i dusznickim Muzeum o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa.

Jednym ze sztandarowych punktów programu był wernisaż wystawy sztuki papieru Ryszarda Bilana „Chciałabym powiedzieć…”. Ekspozycja prezentuje obrazy powstałe z makulatury oraz rzeźby wykonane w technice papier-mâché. Wystawa czynna będzie do 10 września. Zwieńczeniem pierwszego dnia Święta Papieru był koncert kłodzkiego Chóru Concerto Glacensis.

Do sukcesu XV Święta Papieru przyczyniło się wiele instytucji, m.in. gminy Duszniki-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka, Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Nadleśnictwo Zdroje, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju, Miejski Zespół Szkół w Dusznikach-Zdroju, Park Narodowy Gór Stołowych, Hurtownie Apak i Renoma z Dusznik-Zdroju oraz największy w Polsce producent papieru – Mondi Świecie S.A.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)