Testy nowej metody usuwania barszczy kaukaskich w Łężycach

wtorek, 16.11.2021 09:47 1461 1

W Łężycach, w ramach działań pilotażowych, zespół ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego, testuje usuwanie barszczy kaukaskich z wykorzystaniem trzech metod mechanicznych polegających na skoszeniu roślin, a następnie wykopaniu, rozwierceniu lub usunięciu korzenia (przy pomocy świdra doglebowego).

Metody te stanowią alternatywę dla środków chemicznych, co ma szczególne znaczenie na brzegach wód oraz obszarach cennych przyrodniczo. W eliminacji barszczy kaukaskich stosowane są różne metody, których skuteczność i efektywność wymaga sprawdzenia w warunkach lokalnych. Jest to przedmiotem projektu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pn. „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną” dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

W ramach projektu, w całej Polsce, w 66 lokalizacjach, zespoły ekspertów z krajowych ośrodków naukowych pod kierunkiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, testują metody zwalczania wybranych inwazyjnych gatunków obcych, w tym również barszczy kaukaskich.


Fot. ilustracyjne 
Starostwo Powiatowe w Kłodzku - Powiat Kłodzki

Dodatkowe informacje: http://projekty.gdos.gov.pl/igo-o-projekcie

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

wtorek, 16.11.2021 14:01
Zdecydowanie zbyt późno cieki wodne rozniosły to dziadostwo wzdłuż...